Zapraszanie na ślub – krok po kroku

Już niebawem wasz ślub? Czas zaprosić bliskich na tę uroczystość! Sprawdźcie, jak zrobić to krok po kroku!

Zaproszenia – wybór wzoru

Jeszcze zanim zaczniecie zapraszać, potrzebne Wam będą zaproszenia. Wybierzcie wzór, który nie tylko będzie się wam podobał, ale też będzie idealnie pasował do charakteru i stylu waszego najważniejszego dnia. Zaproszenia mogą być humorystyczne, mogą być klasycznie eleganckie lub też zupełnie zwariowane – wybór należy do was.

Jeżeli wasz ślub i wesele mają motyw przewodni, koniecznie przemyćcie go już w wyglądzie zaproszeń!

Kogo zaprosić, czyli lista gości

Macie już wybrany wzór zaproszeń – czas je zamówić. Ale… ile? No więc właśnie! Musicie czym prędzej opracować listę gości. Najpierw zapiszcie na kartce, kogo chcecie zaprosić. Zastanówcie się, czy chcecie, aby znajomi i rodzina przybywali z dziećmi? Czy chcecie, aby koledzy z pracy uczestniczyli w tym dniu?

Podsumujcie listę gości i zweryfikujcie ją z zaplanowanym na ten cel budżetem. Gotowe? Teraz zamówcie o 10% więcej zaproszeń – dodatkowe egzemplarze przydadzą się, jeśli pomylicie się podczas wypisywania lub jeżeli pominiecie kogoś w czasie spisywania listy zaproszonych osób.

źródło zdjęcia zaproszenia – Z Miłości

Co napisać w zaproszeniu?

Wydrukowane zaproszenia już dotarły? Czas je wypełnić! Jeśli chodzi o samą treść zaproszenia, to zazwyczaj jest już ona nadrukowana (jeśli oczywiście wybierzecie taki wzór), jednak są elementy, które trzeba nanieść ręcznie. Na zaproszeniach ślubnych koniecznie muszą znaleźć się imiona i nazwiska nowożeńców, imiona i nazwiska gości, data i godzina ceremonii ślubnej, dokładny adres miejsca ślubu i przyjęcia weselnego (o ile zaproszenie go dotyczy). Niektóre z nich można również nadrukować (jak np. adresy, daty) – upewnijcie się, że te informacje są prawidłowo wpisane!

Warto również dodać prośbę o potwierdzenie przybycia wraz z numerem telefonu osoby, która zaopiekuje się listą gości. Może to być świadkowa lub świadek, mama, przyjaciółka lub siostra… Najlepiej jednak, żeby była to jedna konkretna osoba.

Wypisując zaproszenia, skupcie się na prawidłowej pisowni i odmianie imion i nazwisk. Po zakończeniu wypełniania upewnijcie się jeszcze raz, że nie wkradł się żaden błąd. Jeśli tak się zdarzyło, to nie kreślcie, nie kombinujcie z przekręcaniem literek – po prostu skorzystajcie z jednego z zapasowych egzemplarzy.

Telefon czy odwiedziny?

Ostatnim etapem zapraszania jest… samo wręczanie zaproszeń. Jeszcze raz weźcie do rąk przygotowaną wcześniej listę i zaznaczcie te osoby, do których wybierzecie się z wizytą osobiście. Wypada tak zrobić przede wszystkim w przypadku najbliższej rodziny oraz starszych osób: rodziców chrzestnych, babć i dziadków, rodzeństwa. Z zasady osobiście wręcza się zaproszenia także tym, którzy po prostu blisko nas mieszkają. Uwaga: zanim wybierzecie się z wizytą, należy zadzwonić!

Pozostałym gościom wyślijcie zaproszenia tradycyjną pocztą. W dniu wysyłki wykonajcie telefon z ustnym zaproszeniem i poinformujcie, że mogą spodziewać się, że niebawem listonosz przyniesie także papierowe zaproszenie.

Pamiętajcie, że o ślubie powinno się informować na tyle wcześnie, aby wszyscy mogli się przygotować do tego dnia. Przyjmuje się, że gościom powinno wystarczyć na to 3 miesiące.