Jak wypisać zaproszenia ślubne?

zaproszenia ślubne

Dzień zaślubin coraz bliżej – czas zaprosić gości! Czy wiesz, jak chcesz to zrobić? Dziś podsuwamy Ci kilka inspiracji.

Podstawy savoir-vivre’u w zapraszaniu na ślub

Ślub ma być tym najważniejszym dniem w Waszym życiu. Skoro chcecie go dzielić wraz z bliskimi, to musicie już w zaproszeniu okazać im, jak ważna jest ich obecność – dlatego też zaproszenia należy wypisywać ręcznie. Oczywiście jest to proces czaso- i pracochłonny, niemniej wymagany przez etykietę. Na szczęście dopuszczalne jest jednak wydrukowanie całej treści zaproszenia, a ręczne wypełnianie jedynie niektórych informacji.

Zanim zaczniesz wypisywać zaproszenia, upewnij się, że wiesz, jak zapisywać i odmieniać nazwiska wszystkich gości. Absolutnie nie wypada popełnić błędów podczas zapraszania!

Jeżeli chodzi o samą treść zaproszenia, to w zależności od Waszych preferencji, może być ona klasyczna i oficjalna lub też mieć nieco bardziej żartobliwy charakter.

zaproszenia ślubne

źródło: rozsadnepannymlode

Zaproszenia ślubne – styl oficjalny

Oficjalne zaproszenia opierają się na ukształtowanej przez lata formule. Zawierają wszystkie istotne informacje podane niczym na tacy, bez zbędnych ozdobników czy gier słownych.

Przykładowe klasyczne zaproszenie:

Katarzyna Kowalska i Jan Nowak
serdecznie zapraszają
Sz. P. Annę i Piotra Wiśniewskich
na uroczystość zaślubin, która odbędzie się
1 stycznia 2019 roku o godz. 15.00
w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Po uroczystości zapraszamy na przyjęcie weselne,
które odbędzie się w restauracji „Kolorowa”,
przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie.

Zaproszenia ślubne – styl nieoficjalny

Dużo większe pole do popisu dają zaproszenia o charakterze nieoficjalnym. Często nawiązują one bezpośrednio do pary młodej, bywają rymowane, z dozą humoru. Trudno byłoby tutaj przytoczyć przykładową treść zaproszenia, ponieważ jest ona układana indywidualnie.

zaproszenia ślubne

Jakie informacje muszą znaleźć się w zaproszeniu ślubnym?

Niezależnie od wybranej formy tekstu w zaproszeniu, pamiętaj o tym, że koniecznie musi ono zawierać następujące informacje:

  • Imiona i nazwiska przyszłych małżonków,
  • Data i godzina ślubu,
  • Dokładny adres miejsca ślubu (jeżeli trudno trafić, to można dodać również wskazówki dojazdu, szczegółowe informacje lub mapkę),
  • Jeżeli zaproszenie dotyczy również przyjęcia weselnego – dokładny adres miejsca wesela,
  • Imiona i nazwiska zaproszonych osób – jest to o tyle ważne, że nie zawsze zaprasza się wraz z osobą towarzyszącą czy dziećmi, więc gość powinien móc to sprawdzić na zaproszeniu.

Warto także dodać prośbę o potwierdzenie przybycia wraz z ostatecznym terminem oraz numerem telefonu do osoby opiekującej się listą gości (może to być jedno z narzeczonych, jedno ze świadków, rodzic panny lub pana młodego, wedding planner – ważne, żeby była to jedna osoba).

Zaproszenie zaproszeniu nierówne – dobierz wygląd zaproszenia do jego wnętrza

I ostatnia rada: dopasuj wygląd zaproszenia do charakteru tekstu wewnątrz. Jeżeli stawiasz na żartobliwy i rymowany wierszyk, świetnie odzwierciedli to rysunkowe przedstawienie pary młodej na okładce lub Wasze humorystyczne zdjęcia. Jeśli wolisz poważny tekst z wszystkimi informacjami, to doskonale zaprezentuje się on w zaproszeniu z klasycznym i eleganckim nadrukiem.