Weselny taniec – pytania i odpowiedzi

Weselny taniec to jedno z najważniejszych przeżyć w życiu. Warto zadbać o to by był niepowtarzalny, piękny i wart zapamiętania.

Jaki jest symboliczny wymiar pierwszego tańca?

Pierwszy taniec jest aktem wejścia we wspólne życie, symbolizuje pierwsze kroki w małżeństwie. Tradycja ta, podobnie jak inne ślubne obyczaje, wywodzi się z epoki Wiktoriańskiej.

Nie możemy zdecydować się na piosenkę. Co zrobić?

Możecie zatrudnić DJ-a albo profesjonalnego muzyka, aby stworzył dla Was melodię, będącą miksem kilku utworów.

Kiedy powinien odbyć się pierwszy taniec?

To indywidualna kwestia, ale większość par decyduje się na pierwszy taniec zaraz po tym, jak główne danie zostanie zjedzone. Niektórzy decydują się na to po lekkiej sałatce, ale jeszcze przed głównym posiłkiem.

Za jakimi zasadami należy podążać przy pierwszym tańcu?

Zgodnie z tradycją najpierw zaczynają tańczyć panna młoda oraz pan młody, a po około 2 minutach dołączają do nich świadkowie. Następnie panna młoda tańczy ze swoim ojcem, a pan młody z matką panny młodej. Potem ojciec młodej mężatki tańczy z żoną, a pan młody ze swoją matką. Następnie rodzice pana młodego tańczą ze sobą, panna młoda z drużbą, a pan młody z druhną. W końcu zapraszam się wszystkich gości na parkiet.

Czy rozwiedzeni rodzice powinni zatańczyć?

Wiele par w takim przypadku rezygnuje z tańca rodziców, aczkolwiek jest to indywidualna kwestia.

Czy dziadkowie powinni zostać włączeni do pierwszego tańca?

Wszystko zależy od tego, jak mocno jesteście przywiązani do tradycji. Czasami panna młoda tańczy ze swoim dziadkiem, jeżeli ojciec nie jest obecny na weselu. Zawsze można spersonalizować nieco tradycję i włączyć do ceremonii również taniec dziadków.

Nie mamy żadnej specjalnej piosenki. Jaki typ utworu mógłby być „naszą piosenką” podczas pierwszego tańca?

Spróbujcie znaleźć piosenkę, która przypomina ważny moment w Waszym związku. Poza emocjami, jakie ona budzi, warto aby nadawała się także do tańca i pasowała do stylu tanecznego, który planujecie wykorzystać. W tej kwestii pomocny może okazać się instruktor tańca.

Naprawdę nie potrafimy tańczyć i planujemy wziąć kilka lekcji. Kiedy powinniśmy zacząć?

Zaleca się spędzenie przynajmniej 8-10 tygodni na treningu tańca przed ślubem. Nie zawsze też od razu zgracie się z instruktorem, więc czas ten może ulec wydłużeniu. Najlepiej zacząć szukać nauczyciela tańca co najmniej 3 miesiące przed weselem.