Bukiet ślubny czyli główne nuty zapachowe

ślubny bukiet

Zapachy mają niesamowitą moc, wspomnienia z nimi związane należą do najtrwalszych. Wybierając kwiaty na swój ślub, warto zrobić to właśnie pod kątem ich wpływu na zmysł węchu. Pozwoli to zachować w pamięci niezmazywalne wspomnienia oraz wpływać na nastrój i emocje gości. Poniżej prezentujemy krótkie streszczenie świata zapachów, które pomoże wybrać najlepszą kompozycję.

Tak jak wiele innych rzeczy na świecie, także zapachy należą do kategorii subiektywnych. Ten sam aromat u jednej osoby może powodować zachwyt i jednocześnie odrzucać kogoś innego. Żeby nieco usystematyzować świat zapachów, zostały one sklasyfikowane.

Główne nuty zapachowe

Wyróżnić można cztery główne kategorie nut zapachowych:

  • świeże
  • kwiatowe
  • orientalne
  • drzewne

Wśród nich znajdują się z kolei podkategorie, takie jak:

  • cytrusowe
  • zielone
  • wodne
  • owocowe
  • ziołowe

i jeszcze wiele innych.

Ludzie mają różne preferencje co do zapachów i mogą one określać ich osobowość. Poniżej charakteryzujemy krótko cztery główne nuty zapachowe.

Nuta zapachowa: świeże

Analiza zapachu: wyciśnięte cytryny, limonki czy grejpfruty to przykłady świeżych zapachów. Gwarantują natychmiastowe orzeźwienie.

Osobowość: Zrelaksowane, swobodne osoby, które lubią aktywność fizyczną, są energiczne i czerpią z życia garściami.

Przykładowe kwiaty: przebiśniegi, mieczyki.

Nuta zapachowa: kwiatowe

Analiza zapachu: klasyczne, romantyczne, kobiece. Jest to najpopularniejsza rodzina zapachów.

Osobowość: elegancja i pewność siebie, ale jednocześnie otwartość oraz skłonność do flirtu. Osoby takie są aż do bólu romantyczne.

Przykładowe kwiaty: róże, jaśminy, piwonie.

Nuta zapachowa: orientalne

Analiza zapachu: kobiece z tonem egzotycznej zmysłowości. Zawierają ciepłe i pikantne aromaty wanilii, cynamonu, goździka z nutami bursztynu czy kadzidła.

Osobowość: ekstrawertycy, którzy wiedzą, jak wzbudzić wokół siebie zainteresowanie. Modni, stylowi, pewni siebie, z nutką tajemnicy i dzikiej natury.

Przykładowe kwiaty: gardenia, orchidea, plumeria.

Nuta zapachowa: drzewne

Analiza zapachu: obfity i ciepły, tak jak czytelnia wypełniona starymi książkami oraz skórzanymi fotelami. Orzechowe i pikantne nuty wymieszane z bursztynem, cedrem, indyjską trawą oraz unikatowymi drzewami, tj. drzewo sandałowe czy paczula.

Osobowość: osiąga wszystkie cele. Jest wolnym duchem, który uwielbia przygodę. Posiada pewność, charyzmę i intrygujące wnętrze.

Przykładowe kwiaty: fiołek, mak, nagietek.

fot. flickr.com autor: Jessica Branstetter