Ślubne dekoracje – jak zaplanować?

ślubne dekoracje

Ślubne dekoracje to bardzo istotny element oprawy całej ceremonii ślubnej. Dekorowanie sali weselnej może przynosić sporo satysfakcji, ale należy być świadomym, jak duże może mieć znaczenie. Przeprowadzono wiele socjologicznych badań, które dowiodły, że dekoracja wpływa na samopoczucie gości, ich zachowania oraz emocjonalne reakcje.

Poniżej przedstawiamy harmonogram, który pomoże dobrze przygotować się do tego jakże ważnego elementu ślubu.

Rok przed ceremonią

Około 12 miesięcy przed planowaną ceremonią należy szczerze porozmawiać z partnerem o dosyć drażliwej kwestii – budżecie przeznaczonym na ślub. Szacuje się, że około 15% wydatków powinno zostać poświęconych dekoracjom. Ile to wyniesie? Czy będzie to wystarczająca suma? Należy dobrze to przemyśleć.

9 miesięcy przed ceremonią

To dobry czas, aby zacząć myśleć o kolorystyce, szukać inspiracji. Sporą rolę w dekoracji odegrają zapewne kwiaty. Warto zasięgnąć rady u eksperta w tej kwestii. Trzeba się także zastanowić nad źródłem pozyskania wybranych dekoracji: czy się je kupi, wynajmie czy może zrobi samodzielnie.

6 miesięcy przed ślubną ceremonią

Przy wyborze opcji wynajmu dekoracji, powoli można zacząć szukać dostawcy. Dobrym miejscem są wszelkie wystawy ślubne, warto popytać także znajomych.

Jeżeli wybór padł na kupno, wtedy trzeba rozejrzeć się już za sklepem, w którym będzie można dokonać zamówienia. Natomiast przy samodzielnym wyrobie dekoracji, dobrze jest poszukać dostawców potrzebnych materiałów i zacząć powoli dokładniej określać projekty i sposób ich wykonania.

2 miesiące przed ceremonią

W tym momencie wszystkie ślubne dekoracje powinny już być gotowe. Jeżeli tak nie jest, to należy dość szybko zająć się uzupełnianiem braków.

1 miesiąc przed ceremonią

Przy wynajmie dekoracji warto zadzwonić do dostawcy i potwierdzić, czy wszystko jest w porządku. To dobry czas na dokładniejsze rozplanowanie rozkładu dekoracji w sali weselnej.

2 tygodnie przed ceremonią

Tutaj należy zamówić wszelkie drobne akcesoria, które będą potrzebne do instalacji dekoracji: taśmy klejące, pinezki, wstążki itp. Warto sporządzić dokładny plan przebiegu ceremonii, aby było wiadomo, kiedy jakie dekoracje będą potrzebne.

Ślubne dekoracje dzień przed ceremonią

Wielki dzień coraz bliżej. Należy przygotować wszystkie elementy, spakować je do transportu i jeszcze raz skontaktować się z pomocnikami i ustalić z nimi wszystkie szczegóły.

Dzień ceremonii

Należy sprawdzić czy wszystko jest w porządku i poprosić kogoś zaufanego o opinię. Jeśli dekoracje są gotowe, to czas na wielkie święto!

fot. Jose and Roxanne źródło: flickr com