Jak wybrać buty ślubne?

buty slubne

Wybór odpowiednich butów ślubnych jest trudnym zadaniem, z którym musi zmierzyć się każda panna młoda. Poniżej prezentujemy szereg wskazówek, które mogą okazać się pomocne w tym zakresie:

Po pierwsze – komfort

Przy rozglądaniu się za obuwiem ślubnym, powinnaś mieć zakodowane w głowie, że przede wszystkim powinno być ono wygodne. Dzień ślubu będzie długi i spędzisz w butach sporo czasu, zwłaszcza jeżeli chcesz korzystać z tej samej pary również podczas wesela.

Przed Wielkim Dniem poćwicz trochę chodzenie w nowym obuwiu, nie zaszkodzi też potańczyć. Koniecznie powinnaś je rozchodzić, aby podczas ślubu ból stóp nie zaprzątał Twojej głowy.

Nie odkładaj na ostatnią chwilę

Wiele panien młodych całą energię skupia na wyborze sukni ślubnej i zakup butów pozostawia na ostatnią chwilę – błąd! Obuwie powinno być zakupione przed ostatnim przymierzaniem sukni, aby sprawdzić czy ich wysokość jest odpowiednia. Jeśli decydujesz się na krótszą suknię, to buty będą ciągle na widoku, dlatego muszą być fantastyczne!

Dobierz odpowiedni rozmiar obcasa

Większość panien młodych decyduje się buty na obcasach, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią dla siebie wysokość. Proponujemy postawić przede wszystkim na wygodę i kupić takie obuwie, do którego typu jesteś już przyzwyczajona.

Jednakże, jeżeli na co dzień nie chodzisz na wysokich obcasach, to dzień ślubu nie jest dobrym momentem na eksperymenty! Jeśli chcesz dodać sobie trochę wzrostu, to lepiej rozważyć np. koturny. Poza tym…płaskie buty ślubne są również piękne.

buty slubneMateriał

Najpopularniejszym wyborem, jeżeli chodzi o materiał, są jedwab oraz satyna. Jednakże nie jesteś do tego ograniczona. Czuj się swobodnie w kwestii dopasowywania sukni ślubnej do obuwia. Pomyśl o tym, z jakiego materiału chcesz mieć suknię i pod tym kątem dobierz buty.

Koszt

Każdy ma swój budżet i granice, których warto się trzymać. Nie ma sztywny reguł, ale zakłada się, że buty powinny kosztować około 10-15% wartości sukni ślubnej. Jeśli więc za suknię zapłaciłaś 2 000 zł, to obuwie za 200-300 zł może być odpowiednie. Oczywiście nie trzymaj się na siłę sztywno tych limitów.

Tańczysz czy nie tańczysz?

Jeżeli planujesz długą taneczną noc, to warto rozważyć zakup dodatkowej pary butów. Przetańczenie kilku godzin w obcasach może być tragiczne dla Twojej stopy.

Odpowiedni odcień bieli

Biel posiada kilka odcieni, dlatego jeżeli Twoja suknia jest biała, to koniecznie weź próbkę ze sklepu i pod nią dopasowuj buty.

buty na wesele

Dbaj o stopy

Nie zapomnij zaaplikować swoim stopom odpowiednich zabiegów przed ślubem. Delikatna skóra oraz piękne paznokcie sprawią, że będziesz czuła się jeszcze piękniejsza.

Weź pod uwagę wystrój

Buty powinny pasować do motywu przewodniego ślubu czy jego lokalizacji. Zadbaj, aby styl obuwia był dopasowany do otoczenia. Buty z odsłoniętymi palcami będą odpowiednie dla letniego ślubu, ale podczas zimy mogą już nie wyglądać odpowiednio. Podobnie wysokie obcasy raczej nie sprawdzą się na trawie czy piasku.

Pokochaj butyślubne

No i najważniejsza sprawa – musisz kochać buty, które wybierzesz! Zawsze będą przypominały Ci o tym specjalnym dniu, dlatego musisz czuć się w nich bosko.

fot. Parekh Cards, lambsandivydesigns.com, Katsu Nojiri źródło: flickr com