Wybieramy motyw przewodni wesela: co to jest i jakie ma znaczenie?

motyw przewodni wesela

motyw przewodni wesela

Motyw przewodni ślubu i wesela należy do kwestii estetycznych. Nadaje oprawie dekoracyjnej wesela i ślubu spójność. Motyw przewodni pojawia się w strojach, makijażu, wiązance ślubnej, dekoracji samochodu, kościoła i sali weselnej, na ślubnej papeterii oraz na zdjęciach wykonanych w fotobudce. Powinien współgrać ze stylem przyjęcia weselnego i być zgodny przede wszystkim z preferencjami pary młodej.

Podkreślenia wymaga, że trendy ślubne zwykle wskazują na motywy przewodnie modne w danym roku. Niektóre motywy mają charakter ponadczasowy, uniwersalny. Trendy ślubne mogą być cennym źródłem inspiracji. Tendencje się zmieniają więc nie należy traktować ich zbyt poważnie. Decyzję odnośnie do motywu przewodniego wesela para młoda powinna podjąć po wyborze sali, albo jeszcze przed jej wyborem, choć większość sal weselnych pozwala na zorganizowanie wesela w dowolnym stylu.

Styl wesela determinuje motyw przewodni

Wybór motywu przewodniego w pewnym zakresie jest zdeterminowany stylem wesela, który może być elegancki, minimalistyczny, albo bardziej swobodny – romantyczny lub rustykalny. Wybór motywu przewodniego może być związany z porą roku, w której odbędzie się ślub. Pod tym względem można wyróżnić motywy zimowe (np. baśniowe, leśne), jesienne, wiosenne i letnie. Pory roku wpływają na dostępność kwiatów i ich cenę, więc w tym zakresie także ograniczają wybór kompozycji kolorystycznej i florystycznej. Sezonowe kwiaty same w sobie mogą pełnić funkcję motywu przewodniego.

Barwy przewodnie wesela

Motyw przewodni wesela składa się z kilku warstw estetycznych – wzoru, stylu i koloru. Wybierając kolory wesela można wybrać dwa kolory, z których jeden będzie pełnił rolę akcentu (ciemny, intensywny) a drugi tła (jasny, neutralny), trzy kolory łączące się w spójną kompozycję, albo różne odcienie danej barwy. Można także wybrać dwa ulubione kolory – jeden panny młodej, drugi pana młodego, pod warunkiem że dobrze się ze sobą komponują. Motyw przewodni nie powinien obejmować więcej niż 2 – 4 kolory.

Wzór nie tylko na papeterii

Florystyczne wzory sprawdzą się w postaci bukietów oraz na papeterii ślubnej. Można ozdobić nimi zaproszenia, winietki i księgę gości. Wzory mogą pojawić się także w postaci innych dekoracji, choć zdecydowanie najbardziej popularne są wzory kwiatowe. Motyw przewodni nie musi przybrać formy konkretnego przedstawienia graficznego (np. kraty, pasków, abstrakcyjnych wzorów) – można poprzestać na wyborze stylu i barw przewodnich. Przykładami motywów przewodnich są nie tylko zestawienia kolorystyczne, ale np. motyw prowansalski, motyw leśny, marynarskie motywy, groszki, pawie oko, motyw vintage, motyw rustykalny, góralski, tropikalny, grecki, barokowy i gotycki. Motyw przewodni to pomysł na estetyczną stronę wesela i ślubu – zależy w dużej mierze od kreatywności osób organizujących wesele. Motyw przewodni wesela może być oryginalny – np. odzwierciedlający wspólną pasję pary młodej.

Znaczenie motywu przewodniego

Motyw przewodni nadaje przyjęciu weselnemu spójność i sprawia, że całość piękniej się prezentuje gościom – nie ma estetycznego chaosu przyprawiającego o ból głowy. Motyw przewodni powinien być spójny ze strojami pary młodej, wybranym modelem samochodu nowożeńców, a także wyglądem sali weselnej. Oprawa muzyczna i menu nie muszą ściśle współgrać z motywem przewodnim, jednak słodki stół i wiejski stół mogą do niego nawiązywać. Stosownie do motywu przewodniego można wybrać dodatkowe atrakcje dla gości, takie jak np. pokaz sztucznych ogni, fotobudka itp.

Cennym źródłem inspiracji dla pary młodej poszukującej odpowiedniego motywu przewodniego wesela mogą być fanpage dekoratorów i fotografów na Facebooku, blogi ślubnych konsultantów i dekoratorów, portfolio fotografów, instagram i pinterest.

Przy współpracy z Restauracja Dębowa w Bielsku-Białej

Exit mobile version