Wszystko o etykietach dla gości

winietki
winietki
Elegancja tkwi w szczegółach, a zamieszanie i chaos to coś czego na swoim weselu z pewnością chcielibyśmy uniknąć. Dlatego warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o wszelkiego rodzaju oznaczeniach, planie posadzenia gości w sali oraz o czytelnej nawigacji.

Plan posadzenia gości

Rozmieszczenie gości na sali weselnej ma ogromne znaczenie. Wielkim faux pas jest posadzenie bliżej przyjaciół i znajomych niż najbliższej rodziny lub obok siebie osób, które się nie lubią. Planując wesele warto mieć na uwadze wiek gości, ich pokrewieństwo, stopień znajomości. Najbliżej młodej pary muszą znaleźć się świadkowie z osobami towarzyszącymi, rodzice pary młodej, dziadkowie i rodzice chrzestni. W dalszej kolejności siedzi rodzeństwo wraz z rodzinami, dalsi krewni i na końcu przyjaciele i znajomi. Wesele jest okazją, by dwie rodziny się poznały, dlatego można troszkę wymieszać gości. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że goście będą się czuć swobodnie, jeśli mniej więcej połowa będzie dla nich znajoma. Ma to szczególne znaczenie przy stołach okrągłych. Dużo kłopotów sprawia umieszczenie singli. Najlepiej posadzić ich obok osób, które ich znają.

Winietki

Mając rozplanowane rozmieszczenie gości należy przygotować imienne winietki, które staną na stole. Winietki te powinny być bardzo eleganckie i pasujące do charakteru nakrycia stołu. Trzeba zadbać, by były dobrze widoczne. W tym celu można umieścić je na specjalnych ozdobnych stojaczkach. Winietki mogą być też częścią upominku dla gości weselnych.

Plan i numery stołów

Stworzenie planu stołów i ich ponumerowanie jest szczególnie ważne jeśli planujemy duże wesele. Aby goście nie krążyli po sali w poszukiwaniu swoich miejsc należy w widocznym miejscu powiesić wyraźny i czytelny plan stołów. Gdy tylko goście znajdą się na liście od razu będą mogli przystąpić do odnalezienia właściwego stołu. Idąc o krok dalej można każdy stolik w sposób szczególny wyróżnić – kolorem, rodzajem kwiatów, specjalną dekoracją.

Kotyliony

Przypinanie kotylionów to stary zwyczaj, który znów staje się modny. Z ich pomocą możemy wyróżnić rodziców, świadków, rodziców chrzestnych. Inne kotyliony możemy przygotować dla rodziny panny młodej, a inne dla bliskich pana młodego.