Wybór sukni ślubnej jest ważnym elementem ślubnego harmonogramu. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pomogą ci w wykonaniu tego zadania.
Zanim kupisz suknię zastanów się, jakie cechy powinna posiadać. Weź pod uwagę porę roku, w której odbędzie się ślub, gdzie odbędzie się przyjęcie i tak dalej. Dzięki temu unikniesz zakupu sukni, która kompletnie nie odpowiada twoim potrzebom, np. jedwabna suknia będzie odpowiednia na przyjęcie w ogrodzie, suknia balowa na ślub w urzędzie, prosta suknia bez ramiączek na ślub zimą w górach (obowiązkowo z wierzchnim okryciem) – to jedynie garstka z inspiracji przedstawionych w tym artykule.
Będzie ci łatwiej wybrać suknię, jeżeli pomimo własnych wyobrażeń idealnej kreacji pozostaniesz otwarta na propozycje osób prowadzących salon sukien ślubnych. Jako osoby mające duże doświadczenie mogą pomóc w wyborze odpowiedniego fasonu. Przed wyborem konkretnego modelu warto przymierzyć jak najwięcej różnych sukni ślubnych, żeby mieć pewne rozeznanie. Bardzo często wybór sukni ślubnej kończy się na jednym z pierwszych przymierzonych modeli zasugerowanym przez samą pannę młodą, albo osobę prowadzącą salon sukien ślubnych.
Rozwiń swoją wizję
Przymierzając różne modele sukien ślubnych można zyskać pewną wiedzę na temat tego, który z fasonów najlepiej pasuje do sylwetki i jest najbardziej komfortowy. Modele różnią się pod względem zdobień, rękawów, dekoltu i poszczególnych detali – są one źródłem inspiracji do wprowadzenia poprawek do ostatecznie wybranego modelu. Notuj i zbieraj zdjęcia sukien ślubnych, które są dla ciebie inspiracją. Później łatwiej będzie wytłumaczyć krawcowej, o jaki efekt chodzi. Lauren Crispin z The Mews Bridal radzi, aby przed zakupem sukni odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie, tj. czy czuje się w tej kreacji dobrze. Pamiętaj, że masz prawo do zmiany zdania – nie miej do siebie o to pretensji. Bądź pewna swojego wyboru.
Budżet
Zanim zaczniesz zakupy ustal maksymalną część budżetu weselnego, którą chcesz przeznaczyć na zakup sukni ślubnej. Dzięki temu unikniesz przymierzania sukien ślubnych, na które cię nie stać, a tym samym nie będziesz tracić czasu.
Spotkanie w salonie sukien ślubnych
Podczas pierwszego spotkania w salonie sukien ślubnych poinformuj o swoich oczekiwaniach i możliwościach ekonomicznych. Zabierz ze sobą album ze zdjęciami i notatkami na temat ślubnych kreacji (albo kilka wybranych zdjęć), żeby osoba prowadząca salon wiedziała mniej więcej, co może cię zainteresować. Przygotuj się też na pytania na temat ślubu i przyjęcia weselnego. Suknia powinna być do nich dostosowana nie tylko ze względów pragmatycznych, ale i estetycznych. Jeżeli okaże się, że rozmiar sukni jest inny niż ten, który zazwyczaj nosisz, nie bierz tego do siebie. Tabela rozmiarów w przypadku sukien ślubnych jest nieco inna w porównaniu ze standardową tabelą damskich rozmiarów.
Mały research przed wizytą w salonie sukien ślubnych jest istotny. Dzięki temu poznasz marki z różnych półek oraz rozeznasz się w aktualnych trendach. Bardzo ważny jest też styl sukni ślubnej – zastanów się, który najbardziej ci odpowiada – klasyczna, boho, bez ramiączek, a może suknia balowa w stylu glamour – radzi Mandi Visser Markham z The Wedding Club.
Zakup sukni ślubnej jest wyjątkowym wydarzeniem, więc tak je potraktuj. Zabierz ze sobą kogoś, z kim będziesz mogła dzielić te radosne chwile – mamę, tatę, przyszłą teściową lub najlepszą przyjaciółkę. Niech to będzie osoba, która nie udziela zbyt wielu porad, a radzi tylko wtedy, gdy o to poprosisz.
Nie miej uprzedzeń
Warto być elastyczną podczas przymierzenia sukien. Nawet jeżeli podobają ci się suknie w stylu boho, sprawdź jak wyglądasz w sukniach w innym stylu.
Pomyśl o praktycznym aspekcie
Twój ślub będzie bardzo aktywnym dniem, więc jeżeli znalazłaś tę jedyną suknię ślubną, wykonaj kilka testów – usiądź, wstań, spróbuj wznieść ramiona (to ważne np. podczas tańca, przytulania gości) oraz upewnij się, że czujesz się komfortowo. Upewnij się, że suknia nie jest zbyt ciężka, przytłaczająca, uwierająca. Marina Kvasova z Katya London radzi, aby pozostać sobą. Podczas ślubu bardzo ważne jest samopoczucie. To jak się czujesz w sukni wpłynie na to, czy będziesz wyglądać na szczęśliwą i piękną.
Po wybraniu sukni
Kiedy zdecydujesz, jaki model wybierasz, dopełnij formalności. Większość salonów wymaga wpłacenia zaliczki, czasem nawet do 50%. Resztę ceny możesz zapłacić po ostatniej przymiarce. Nie przejmuj się, jeżeli niektóre elementy nie pasują do twojej sylwetki. Po poprawkach krawieckich suknia będzie leżała jak ulał. Wymaga to jednak od ciebie pewnego zaangażowania, co podkreśla Maria Yiannikaris z Mirror Mirror, która uważa, że w dobie e-commerce klientki czasem niechętnie podchodzą do przymiarek i poprawek – chciałyby kliknąć „kupuję” i czekać na dostawę. W przypadku sukien ślubnych nie jest to możliwe.
Poprawki krawieckie
Podczas drugiej przymiarki zobaczysz, jak twoja suknia ślubna będzie wyglądać w dniu ślubu. Być może będzie jeszcze konieczne wprowadzenie dodatkowych poprawek, ale raczej o drobnym charakterze. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą przyjaciółki, która w dniu ślubu pomoże ci założyć suknię ślubną.
W dniu ślubu
Pamiętaj, żeby pozwolić sukni odetchnąć przed jej założeniem, upewnij się, że wisi na odpowiedniej wysokości i się nie pogniecie. Poplamiona i pognieciona suknia ślubna to koszmar panien młodych. Przed ceremonią załóż suknię i stając przed ołtarzem ciesz się swoim wyjątkowym dniem, który zapamiętasz na całe życie.