Poprawki i przymiarki sukni ślubnej – wskazówki dla panien młodych

Suknie ślubne nie zawsze są szyte na miarę, więc niemal każda panna młoda musi przejść przez proces poprawek i przymiarek, żeby w wyjątkowym dniu wyglądać perfekcyjnie. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że suknia będzie idealnie dopasowana do sylwetki.

Jeżeli wcześniej nie miałaś do czynienia z przymiarkami u krawca sprawdź, czego się spodziewać i jak się do nich przygotować, także pod kątem wydatków. Poniżej znajdziesz uniwersalny harmonogram przymiarek sukni ślubnej, dzięki któremu będzie ona gotowa na czas.

Jak dużo przymiarek potrzebuję?

Większość panien młodych potrzebuje trzech przymiarek, żeby ich suknia wyglądała perfekcyjnie – minimum to dwie przymiarki – pierwsza po wybraniu sukni ślubnej, a druga – dla upewnienia się, że suknia odpowiednio leży przed ślubem. Niemniej nie ma jednej reguły, niektóre panny młode potrzebują więcej przymiarek, zwłaszcza wtedy, gdy przed „wielkim dniem” modelują sylwetkę i przechodzą na dietę odchudzającą.

Jak znaleźć dobrego krawca?

Jeżeli suknia została kupiona w butiku, dowiedz się, czy salon współpracuje z krawcową – to najprostsze rozwiązanie. Jeżeli salon sukien ślubnych nie oferuje takich usług, poproś o zarekomendowanie krawcowej specjalizującej się w poprawkach sukien ślubnych. Podobnie jest w przypadku sukien ślubnych kupionych online. Poproś krawcową o pokazanie poprzednio wykonanych poprawek sukien ślubnych – powinna mieć portfolio, albo przynajmniej kilka sukien ślubnych do odebrania po poprawkach. Będziesz mieć pewność, że oddajesz suknię w dobre ręce.

Kiedy zacząć przymiarki sukni ślubnej?

Pierwsza przymiarka zazwyczaj przypada na okres około 6 tygodni przed ślubem – jak mówi Deborah Kidd (Luxe Bride Outlet). Niemniej, jeżeli planujesz wprowadzenie większych poprawek, na przykład związanych z rękawami, doszyciem ramiączek lub zwiększeniem objętości sukni, zaplanuj wizytę około 2 – 3 miesiące przed ślubem, żeby mieć jeszcze czas na dodatkowe przymiarki i poprawki krawieckie.

Pierwsza przymiarka

Jeśli zamówiłaś suknię ślubną kilka miesięcy temu, zapewne konieczne będzie prowadzenie drobnych poprawek krawieckich. Przymiarka i planowanie poprawek krawieckich może potrwać około godziny. Podczas spotkania możesz omówić z krawcową swoje oczekiwania i poprawki krawieckie, które zostały przez nią zaproponowane. Przymiarki są wykonywane indywidualnie, w atmosferze prywatności.

Podczas pierwszej przymiarki możesz zobaczyć jak suknia naturalnie dopasowuje się do twojej sylwetki. Profesjonalna krawcowa zasypie cię gradem pytań – jak się w niej czujesz, czy podoba ci się to, jak układa się suknia, jakiej długości sukni potrzebujesz, czy zdobienia z koralików nie powodują dyskomfortu i tym podobne. Dobrze zastanów się nad odpowiedziami – według twoich zaleceń krawcowa wykona swoją pracę.

Druga przymiarka

Termin drugiej przymiarki powinien wynosić około 3 – 4 tygodnie przed datą ślubu. Wówczas można wykonać ostateczne poprawki krawieckie i upewnić się, że suknia ślubna prezentuje się prawidłowo. Podczas drugiego spotkania tymczasowo wykonane ściegi i fastrygi oraz cięcia mogą zostać ustawione. Można dodać pasek, zmienić rękawy i dekolt.

Trzecia przymiarka

Około 2 tygodnie przed ślubem powinna odbyć się końcowa przymiarka, podczas której panna młoda może upewnić się, że jej suknia jest idealna. Dobrze jest przyjść wówczas z mamą lub świadkową – osobą, która będzie pomagała ci przy ubierani sukni. Zostanie ona poinstruowana między innymi o tym, jak założyć suknię, żeby prawidłowo się układała. Po trzeciej przymiarce możesz zabrać suknię do domu.

Co założyć na przymiarki sukni ślubnej?

Bardzo ważne jest to, żeby panna młoda wzięła ze sobą buty do sukni ślubnej. Wtedy można łatwo sprawdzić, jaka powinna być odpowiednia długość sukni ślubnej. Panna młoda może przejść się po salonie i upewnić się, że nie ma potrzeby skracania sukni, bo może się w niej poruszać i tańczyć bez uczucia skrępowania i dyskomfortu. Poza tym, na przymiarkę warto założyć wygodną bieliznę, ale tę samą, która będzie ubrana w dniu ślubu. Jeżeli planujesz założyć specjalny biustonosz, zabierz go ze sobą. Podczas przymiarki stój i staraj się nie ruszać – wpłynie to na dokładność pracy krawcowej, która będzie zaznaczała miejsca wymagające poprawek krawieckich.

Czy jeżeli planuję schudnąć powinnam kupić suknię ślubną w mniejszym rozmiarze?

Planowanie ślubu bywa stresujące – niektóre panny młode zauważają, że waga sama leci w dół, bez stosowania specjalnej diety. Niemniej nie dokładaj sobie dodatkowego stresu kupując suknię ślubną  w mniejszym rozmiarze. Daisy z Fairytale Weddings proponuje zakup sukni mniejszej o maksymalnie jeden rozmiar.

Jeżeli sukienka jest wąska i wystarczy schudnąć tylko 3 – 4 kg, żeby idealnie pasowała, raczej nie będzie z tym problemu. Niemniej zakup sukni ślubnej w znacznie mniejszym rozmiarze z uwzględnieniem znacznej utraty wagi nie jest zbyt mądrym planem. W ocenie Deborah z Luxe Bridal Outlet zakup mniejszej kreacji w związku z wizją schudnięcia jest zdecydowanie nietrafiony – radzi żeby kupić suknię nieco większą lub w noszonym rozmiarze.

Nie warto ulegać pokusie kupienia sukni na wyprzedaży w zbyt dużym lub w zbyt małym rozmiarze. Nakład pracy przy wprowadzaniu poprawek krawieckich spowoduje, że nic nie zaoszczędzisz, a być może nawet poniesiesz wyższe koszty.

Co jeśli przybiorę na wadzę, albo schudnę po kupnie sukni ślubnej?

W butiku plus-size Heavenly Bodies Bridal utrata wagi jest normalną kwestią związaną z dopasowywaniem sukni. W tym butiku zazwyczaj krawcowa przygotowuje suknie w dwóch rozmiarach. Kilka tygodni przed ślubem podczas drugiej przymiarki panna młoda może podjąć decyzję, w którym rozmiarze czuje się lepiej. Ostateczna decyzja może być podjęta nawet 2 tygodnie przed ślubem. Krawcowe współpracujące z Heavenly Bodies Bridal są na to przygotowane.

Bardziej problematyczne jest poszerzanie sukni. Istnieje możliwość popuszczenia szwów, ale jest ona bardzo ograniczona. Takie materiały, jak atłas i aksamit będą się źle prezentowały z widoczną linią szwów. Jeżeli planujesz schudnąć, uwzględnij to w planowaniu ślubu i poczekaj z zakupem sukni ślubnej. Po zakupie sukni ślubnej utrzymaj uzyskaną wagę.

Kto powinien towarzyszyć pannie młodej podczas przymiarek?

Większość salonów sukien ślubnych proponuje przyjść na przymiarkę sukni ślubnej z jedną, maksymalnie dwoma osobami, np. przyjaciółką, mamą lub innym bliskim członkiem rodziny. Celem przymiarek jest dopasowanie sukni do sylwetki panny młodej i rozmowa na temat zalecanych poprawek krawieckich. Poproś kogoś, kto może Ci doradzić w razie wątpliwości.

Ile kosztują przymiarki i poprawki krawieckie?

Koszt poprawek krawieckich sukni ślubnej jest zależny ściśle od tego, jakich poprawek oczekujesz. Uwzględnij ten wydatek w ślubnym budżecie. Ceny usług krawieckich są zróżnicowane, niemniej przeciętnie drobne poprawki krawieckie to koszt na poziomie ok. 200 – 240 zł, a większe nawet ponad 800 zł, w zależności od zakładu krawieckiego i zakresu poprawek. Najczęściej najbardziej kosztownym elementem sukni jest rąbek. Dodatkowe zdobienia sukni również generują dodatkowy wydatek. Nie warto oszczędzać na poprawkach krawieckich sukni ślubnej. Ich brak lub marne wykonanie spowoduje, że nawet najpiękniejsza suknia ślubna nie będzie się dobrze prezentować.

Nie oczekuj, że praca zostanie wykonana za darmo. Umiejętności krawieckie są bardzo cenne i trzeba dużego doświadczenia oraz wiedzy, żeby profesjonalnie, starannie wykonać poprawki. Nie warto oszczędzać na usługach krawieckich, bo odbije się to negatywnie na wyglądzie sukienki. Poza tym, w wielu przypadkach konstrukcja sukni wymaga wysokiej precyzji, co wymaga dużego nakładu pracy.

Porady dla panien młodych

Nie sugeruj się swoim rozmiarem ubrań wybierając suknię ślubną. Tabela rozmiarów w przypadku tych kreacji jest nieco inna. Bardzo często okazuje się, że rozmiar sukni jest większy od rozmiaru noszonych ubrań – właśnie z uwagi na różnice w rozmiarówce. Nie przywiązuj zbytniej wagi do rozmiaru na metce – liczy się tylko to, czy suknia ci się podoba i dobrze się w niej czujesz.

Upewnij się, że bielizna, zwłaszcza stanik, pasuje do wybranego fasonu sukni. Żadne elementy bielizny nie powinny być widoczne. Jeżeli planujesz założyć bieliznę wyszczuplającą, upewnij się że jest wygodna i odpowiednio leży, nie powodując ucisku. Słuchaj rad krawcowej – jeżeli ostrzega lub proponuje coś innego niż masz na myśli, weź pod uwagę jej zdanie – zna się na tym lepiej od ciebie, więc skorzystaj z jej doświadczenia i wiedzy, żeby potem nie żałować.

Niemniej dobrze jest poprosić opinię inną krawcową, żeby mieć porównanie i podjąć właściwą decyzję w zakresie poprawek krawieckich. Nie pośpieszaj wykonawcy – wprowadzenie poprawek do sukni jest czasochłonne. Pamiętaj, że jeżeli krawcowa nie pracuje wieczorami, ani w weekendy, weź to pod uwagę i umów się z nią w godzinach pracy – nie wymagaj od niej poświęcania ci wolnego czasu.

Jeżeli planujesz operację plastyczną, daj twojemu ciału czas na to, żeby doszło do siebie. Uprzedź o tym także krawcową, gdy np. planujesz operację powiększenia biustu, albo liposukcję celem wymodelowania ciała. Organizm potrzebuje co najmniej 6 miesięcy od dnia operacji plastycznej, żeby obrzęk całkowicie ustąpił.

Pamiętaj, że krawiecki biznes jest bezlitosny – nie licz na zniżki. Jeżeli kupisz za dużą suknię zapłacisz znacznie więcej za poprawki krawieckie. Gdy masz ograniczony budżet, szukaj sukien ślubnych w cenie poniżej 2000 złotych. Wiele panien młodych odsprzedaje suknie ślubne po niskich cenach.

Exit mobile version