Poprawiny – piękna, staropolska tradycja czy dodatkowy wydatek?

poprawiny

poprawiny

Poprawiny to według polskiej tradycji forma kontynuowania zabawy weselnej w następnym dniu po weselu. Huczne poprawiny wywodzą się z tradycji staropolskiej, a w niektórych regionach Polski (np. na Śląsku), świętowanie trwa nawet do kilku dni.

Poprawiny są niezmiennie symbolem gościnności Pary Młodej, jednak forma ich zorganizowania zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Pierwotnie miały one postać hucznej zabawy, natomiast dziś mają zazwyczaj formę lunchu, albo grilla. Nie zawsze odbywają się w miejscu organizacji wesela – czasem zabawa przenosi się do domu Panny Młodej lub Pana Młodego, a lista gości zaproszonych na poprawiny jest bardziej okrojona. Niektóre Pary Młode całkowicie rezygnują z poprawin.

Lista gości

W praktyce niewielu gości ma ochotę i energię na zabawę w czasie poprawin. Zazwyczaj weselna zabawa trwa do białego rana, a goście po zjedzeniu obiadu powoli rozjeżdżają się do swoich domów. Z tego względu domy weselne proponują Parom Młodym organizację poprawin w cenie ryczałtowej, bez konieczności przedstawiania dodatkowej listy gości oraz bez wybierania menu – na poprawinach są serwowane posiłki, które przygotowano na wesele. Poprawiny trwają zwykle 4 – 6 godzin.

Alternatywą dla poprawin na sali weselnej jest zorganizowanie kameralnego przyjęcia w ogrodzie lub grilla, w domu Pary Młodej. Oczywiste jest, że w przypadku organizowania wesela na 100 osób, na poprawiny zostaną wówczas zaproszeni tylko niektórzy goście. Pozwala to jednak nieco ograniczyć koszty. Koszt zorganizowania poprawin przez dom weselny wynosi od około 1800 zł.

Menu i alkohol

Przyjmuje się, że poprawinowe menu powinno być lekkie. Wystarczy podanie lunchu i przekąsek. Organizując poprawiny należy uwzględnić to w zamówieniu alkoholi i innych napojów. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w zaproszeniach ślubnych załącznika informującego o przyjęciu poprawinowym z prośbą o potwierdzenie uczestnictwa. Pozwoli to lepiej oszacować ilość potrzebnych napojów i alkoholi oraz przekąsek i innych produktów.

Czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona w dużej mierze od budżetu Pary Młodej i od tego, czy Para Młoda chce ponieść dodatkowy wydatek w imię tradycji. Zabawa poprawinowa zwykle rozpoczyna się najwcześniej o 12.00 – nie powinna być ona zbyt wczesna, ponieważ będą chcieli nieco się wyspać po weselu.

Poprawiny nie powinny jednak odbywać się zbyt późno z uwagi na zbliżający się poniedziałek. Urządzanie poprawin w plenerze może być mniejszym wydatkiem niż przedłużenie zabawy weselnej w miejscu organizacji wesela. Jednak należy pamiętać o dodatkowych kosztach dekoracji i ustawienia stołów dla gości. Dlatego w przypadku, gdy na poprawiny Para Młoda zamierza zaprosić wszystkich gości weselnych, zdecydowanie najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie organizacja poprawin w tym samym miejscu, w którym było zorganizowane wesele.

Koszty związane z poprawinami to m.in. koszt zespołu muzycznego. Niemniej wiele Par Młodych decyduje się na odtwarzanie własnej poprawinowej playlisty za pomocą systemu nagłośnienia i odtwarzacza. Poza tańcami można zaproponować gościom również gry i zabawy.

Uprzedź gości o formie poprawin

Tradycyjnie, goście spodziewają się poprawin w miejscu wesela, w którym obowiązują stroje koktajlowe. Dlatego warto wcześniej uprzedzić gości o tym, że poprawiny będą miały inną formę – na przykład imprezy w plenerze lub grilla, aby zabrali ze sobą bardziej casualowe stroje.