Podróż poślubna do Tajlandii

miesiąc miodowy

Koh Lipe w Tajlandii to wymarzone miejsce na podróż poślubną. Słońce, szum ciepłego morza i złoty piasek plaż na zawsze pozostaną w pamięci.

Koh Lipe jest niewielką wyspą, znajdującą się w Morskim Parku Narodowym Tarutao. Liczy zaledwie 3 kilometry długości. Możliwe jest więc zwiedzenie jej całej w niewiele ponad godzinę. W przeciwieństwie do sąsiednie położonej Koh Adang, Koh Lipe jest płaskim terenem, który niegdyś pokrywały plantacje palmy kokosowej. Zamieszkana jest przez grupę nomadów morskich, którzy wybrali to miejsce ze względu na dostęp do słodkiej wody.


Obecnie na wyspie znajduje się kilkanaście barów i restauracji, oraz kilkaset domków do wynajęcia. Turystów przyciągają trzy główne plaże (Sunset Beach, Sunrise Beach, Pattaya Beach) i kilka mniejszych. Na każdej przejrzysta, lazurowa woda i gorący biały piasek. Poza pięknymi plażami na wyspie znajdują się restauracje, bary, kluby, kawiarenki internetowe i sklepy z pamiątkami.

Największą atrakcją wyspy jest piękna i wyjątkowo różnorodna rafa koralowa, która pokrywa dno wokół całego archipelagu. wystarczy założyć maskę i wejść do wody aby podziwiać wielobarwne rybki, przepiękne ukwiały czy czekające na nieostrożnego turystę jeżowce. Wyspa jest więc mekką miłośników snorkelingu. Bardzo zabawny jest fakt, że większość Azjatów nie potrafi pływać i boi się wody. Można więc z brzegów obserwować ubranych w kamizelki ratunkowe ludzi wyposażonych w płetwy i maski, którzy nie wchodzą do wody głębiej niż do kolan.

Na Koh Lipe żyją jeszcze nieliczne warany, nietoperze żywiące się owocami czy węże ale z powodu wycinki lasu (niewielki jego fragment został zachowany przez właściciela jednego z ośrodków turystycznych Jack’s Jungle) o wiele częściej możemy spotkać szczury, psy  i koty. Po to by zobaczyć jak niegdyś wyglądała fauna i flora wyspy należy wynająć jedną z łodzi i popłynąć na sąsiednią wyspę będącą częścią ściśle chronionego parku narodowego.

Spokoju wyspy nie zakłóca hałas samochodów. Nie ma tu bowiem dróg, a wszystkie ważne miejsca połączone są ścieżkami, po których można przemieszczać się motorami lub popularnymi  pojazdami zazwyczaj używanymi na polach golfowych. Dzień ciągnie się przyjemnie i leniwie, zapewniając ukojenie i wypoczynek.

Na Koh Lipe można dostać się regularnie kursującymi w sezonie promami m.in. z Pak Barra, Satun, Koh Lanta, oraz Langkawi. W okresie od maja do października prom pływa tylko raz na tydzień. Ponad to, między wyspami można przepływać długimi łodziami, wynajmowanymi na miejscu. Wyspa do niedawna jeszcze mało rozpowszechniona wśród turystów, obecnie przyciąga coraz więcej osób, dlatego miesiąc miodowy należy planować z wyprzedzeniem i zarezerwować nie tylko bilety na samolot ale także miejsca noclegowe.