Kwestię organizacji transportu dla gości należy rozważyć dopiero po uzyskaniu pełnej listy gości i otrzymaniu potwierdzeń przybycia na przyjęcie weselne. Ponadto, przed przeglądaniem ofert usług przewozu osób warto skontaktować się z gośćmi, w celu ustalenia listy osób, które wyrażają chęć skorzystania z propozycji przewozu organizowanego przez parę młodą.
Mikrobusy, autokary i inne środki transportu
W praktyce, dopiero po oszacowaniu liczby gości potrzebujących przewozu para młoda może podjąć decyzję odnośnie do wyboru środka transportu. Przewóz osób z kościoła do sali weselnej, a następnie do miejsca ich zamieszkania, może odbywać się za pomocą następujących środków transportu:
– autobusu,
– autokaru,
– busu,
– mikrobusu,
– samochodu osobowego (np. typu van),
– taksówki.
Wynajem autokarów lub autobusów jest odpowiedni w przypadku, gdy z przewozu chce skorzystać ponad 40 gości. Mikrobusy i busy dysponują od 8 do 30 miejsc, w zależności od modelu pojazdu. Wynajem busów sprawdzi się zatem w czasie mniej licznych wesel. Ponadto, w przypadku kameralnych przyjęć goście weselni mogą być odwożeni samochodem osobowym lub taksówką.
Mikrobusy, busy i autokary charakteryzują się zróżnicowaną liczbą miejsc, co pozwala na dostosowanie środka transportu do liczby gości weselnych, którzy chcą skorzystać z usług profesjonalnego przewoźnika. Mikrobusy sprawdzą się nie tylko podczas mniej licznych wesel, ale także w sytuacji, gdy goście weselni zamieszkują w różnych miejscowościach, położonych w takiej odległości od siebie, że łączenie przewozu w jedną trasę byłoby nieekonomiczne i niecelowe.
Ustalenie trasy i godzin odjazdu
Przed skontaktowaniem się z wybranym przewoźnikiem organizującym przewóz osób para młoda powinna ustalić trasę przejazdu oraz ewentualnie konieczność wykonania kilku kursów. Obecnie na lokalnych rynkach funkcjonuje co najmniej kilka firm przewozowych oferujących wynajem autokarów, busów lub mikrobusów, dlatego warto wysłać zapytania o cenę do kilku wybranych przewoźników posiadających dobre opinie. W zapytaniu o cenę, które może mieć formę e-maila, należy wskazać datę przewozu, plan i trasę przejazdów oraz ilość osób. W odpowiedzi przewoźnik powinien zaproponować cenę oraz środek transportu odpowiedni dla gości pary młodej.
Zawarcie umowy z przewoźnikiem
Para młoda powinna zawrzeć umowę przewozu osób, w której zostanie ustalona dokładna trasa i godziny odjazdu, cena usługi przewozu oraz szereg innych kwestii związanych np. z zastępczym pojazdem, odpowiedzialnością za niewykonanie umowy i tym podobnymi. Umowa określająca warunki przewozu gości weselnych ułatwi współpracę i zabezpieczy interesy stron. Przedsiębiorca organizujący przewóz osób powinien zapewnić pojazdy zastępcze w razie awarii oraz zastępcę kierowcy, np. na wypadek gdyby wyznaczony pracownik zachorował.
Zawiadomienie gości
Po zawarciu umowy przewozu parze młodej pozostaje jedynie powiadomienie gości weselnych o miejscu i czasie oczekiwania na środek transportu, który dowiezie ich na miejsce przyjęcia weselnego i odwiezie do miejsca zamieszkania. Zawiadomienie może mieć formę wiadomości elektronicznej lub telefonicznej. Zapewnienie gościom profesjonalnego przewozu jest życzliwym gestem ze strony pary młodej, który z pewnością zostanie przez nich doceniony.
Artykuł przygotowany z pomocą firmy M Bus – wynajem busa Kraków.