Legendarna suknia ślubna Grace Kelly

Grace Kelly

Zdobywczyni Oscara, Grace Kelly, w wieku 26 lat otrzymała tytuł „Jej Książęca Wysokość Księżna Monako”, po tym jak poślubiła księcia Rainiera. Był to jeden z najsłynniejszych ślubów XX wieku, obserwowany przez 30 milionów ludzi z całego świata. Ponad 1500 dziennikarzy zjechało się wtedy do malutkiego księstwa, które wówczas liczyło sobie jedynie 23 tys. mieszkańców. Reporterzy przekraczali na tyle granice przyzwoitości, że książę Rainier zmuszony był wezwać francuską policję. Wiekopomne wydarzenie.

Grace Kelly ślub

Grace Kelly była przyzwyczajona do takiego zainteresowania swoją osobą. Towarzyszyło ono każdemu filmowi, w którym brała udział. Rok wcześniej otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji. Jednak świetnie sobie radziła z takimi sytuacjami i lubiła kokietować. Podczas sesji ze zdobywcami Oscarów fotoreporter nalegał, aby pocałowała w policzek męskiego zdobywcę Oscara – Marlona Brando. Kelly odpowiedziała w swoim stylu: Myślę, że to on powinien pocałować mnie.” Brando to zrobił, a fotografia z tej sytuacji przeszła do historii. Jej wybranek, książę Monaco, nie doświadczył wcześniej niczego takiego. Kiedy przebywał w rodzinnym domu Kelly i zobaczył całą rzeszę reporterów, był zdezorientowany.

Grace Kelly oskar

Grace Kelly poznała księcia Rainiera w maju 1955 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Po trwających rok zalotach, w końcu 18 kwietnia 1956 roku doszło do ślubu w towarzystwie najbliższych przyjaciół i rodziny. Następnego dnia miała miejsce kościelna ceremonia w Katedrze w Monako, w której uczestniczyło 600 gości.

Grace Kelly spędziła przed ślubem 2 tygodnie w Nowym Jorku, aby razem z najlepszymi projektantami mody wybrać idealną kreację na uroczystość. Już wtedy w pewnym stopniu wpływała na świat mody. Znana była z zamiłowania do akcesoriów, tj. kapelusze, chustki czy rękawiczki.

Grace Kelly suknia ślubna

Księcia Rainiera poślubiła w legendarnej sukni ślubnej sprezentowanej przez MGM, której projektantką była Helen Rose. Stworzyła ona istne arcydzieło, które na stałe zapisało się w annałach mody ślubnej. 36 szwaczek przez 6 tygodni szyło suknię, którą Grace Kelly zachwyciła cały świat. Uważana jest ona za jedną z najbardziej eleganckich i najlepiej zapamiętanych sukni ślubnych w historii o zdecydowanie jedną z najbardziej znanych z XX wieku. Świadczyć o tym może fakt, że kiedy Muzeum w Filadelfii wystawiło suknię w 2006 roku (50. rocznica ślubu), to bardzo szybko stała się to najbardziej popularna wystawa.