Catering – co to właściwie jest i jak rozumieć inne pojęcia z nim związane? Prezentujemy wyjaśnienie kilku pojęć, które związane są z szeroko rozumianym słowem catering.
A la minute: termin francuski, który oznacza przygotowywanie jedzenia krótko przed jego podaniem. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności długiego przechowywania żywności, dzięki czemu jest ona świeża.
Aperitif: jest to drink podawany na chwilę przed głównym posiłkiem w celu stymulacji apetytu oraz kubków smakowych. Zazwyczaj serwowany jest z lekkimi przekąskami, np. kawałkami chleba czy oliwkami.
Bufet: stół zastawiony przekąskami i napojami, którymi goście częstują się wedle uznania, samemu dobierając rodzaj jedzenia oraz porcje. Jednym, słowem catering samoobsługowy. Bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu goście mają okazję spróbować tego, na co w danym momencie mają ochotę.
Egzotyczne jedzenie: powszechny termin stosowany dla żywności niepochodzącej z kultury Zachodu. Może to być kuchnia indyjska, meksykańska czy chińska.
Finger food: żywność przeznaczona do spożywania palcami, a nie sztućcami. Składają się na nią zazwyczaj niewielkie przekąski, tj. kanapeczki, krakersy czy kawałki owoców.
Garnirowanie: forma dekorowania potraw oraz zastawy, która wpływa na ostateczną prezentację dania. Bardzo często to garnirowania wykorzystuje się jarzyny czy zieleninę.
Outsourcing: termin odnoszony do wszelkich czynności zlecanych zewnętrznym firmom.
Organiczna żywność: stwierdzenie, które określa owoce, warzywa, ryby, mięso czy nabiał, które zostały wyprodukowane wykorzystując tylko i wyłącznie naturalne metody. Nie znajdują się w nich żadne związki chemiczne, konserwanty.
Panazjatycka kuchnia: kuchnia łącząca dania z różnych rejonów Azji. Często stosuje się kombinacje kuchni chińskiej, tajskiej oraz wietnamskiej.
Weselny catering: firmy wyspecjalizowane w dostarczaniu żywności dla większej ilości gości, zwłaszcza nastawione na wesela. Zazwyczaj rezerwowane są kilka miesięcy przed uroczystością i oferują degustacje swoich posiłków.
fot flickr com autor: Ryan A. Monson