25 pomysłów na uświetnienie i urozmaicenie ceremonii ślubnej

ślub vintage

Jak wybrać fotografa na wesele

Ceremonia ślubna wcale nie musi być dla gości nudna, a przyjęcie weselne może być bardziej urozmaicone.  Przedstawiamy pomysły, które sprawią, że ceremonia ślubna na długo zapadnie gościom w pamięć.

Na początek warto wejść w rolę zaproszonych osób i zastanowić się, czego oczekuje on (w granicach rozsądku) od pary młodej, od której otrzymał zaproszenie. Warto zaprojektować program przyjęcia i wydrukować go, pamiętając o tym, żeby zrobić go „po swojemu” i w swoim stylu. Porozmawiaj z partnerem o tym, jak chcielibyście urozmaicić przyjęcie weselne i jak chcecie, żeby ono przebiegało.

Plan przyjęcia

Todd Fiscus z Todd Events w Dallas rekomenduje parom młodym, żeby okraszali plan przyjęcia osobistymi detalami, na przykład faktami na temat najważniejszych gości (np. rodziców), zdjęć z zaręczynowej sesji, albo ręcznie rysowaną mapą obrazującą wspólne wycieczki i podróże. W ten sposób wesele nabierze tonu – nie będzie zwyczajne, ale będzie to przyjęcie o was i waszych najbliższych (i właśnie tak zostanie przez wszystkich zapamiętane).

Drinki

Bardzo dobrym pomysłem na urozmaicenie przyjęcia weselnego jest przedweselne serwowanie drinków (np. w oczekiwaniu na państwa młodych) trwające ok. 1 godziny. Tradycyjne polskie wesele ma zupełnie inny przebieg – dopiero po powitaniu pary młodej goście wznoszą toast za zdrowie nowożeńców, a następnie rozpoczyna się przyjęcie. Egzotyczne, albo klasyczne drinki serwowane gościom przed przyjęciem na pewno zapadną w im pamięć. Można ograniczyć trunki do jednego gatunku szampana, albo szampana i drinka bezalkoholowego, żeby nie pogrążyć się finansowo. Oczywiście po oficjalnym rozpoczęciu przyjęcia weselnego alkoholu gościom nie zabraknie.

Drobne upominki dla gości

Podaruj gościom butonierkę (dla mężczyzn) i spinkę ozdobioną świeżymi kwiatami (dla kobiet). Użyj tych samych wzorów, kolorów i kwiatów, które zdobią salę weselną.

Przekąski

Zanim zostanie podany pierwszy posiłek, zaserwuj gościom lekkie przekąski (na jeden kęs). Możesz podać wasze ulubione przekąski, albo zainspirować się tym, co twoi goście lubią najbardziej (np. włoskie przekąski).

Czas wolny przed weselem

Jeżeli bierzesz ślub w miejscu niedaleko muzeum, zoo, albo wśród górskich krajobrazów, zaproponuj gościom możliwość skorzystania z atutów tego miejsca i zapewnij im rozrywkę przed ślubną ceremonią.

Podziękuj za przybycie

Przywitaj gości i podziękuj im za przybycie wręczając im zaadresowane do nich kartki przy wejściu na salę weselną – poleca Lauren Geissler z Downey Street Events w San Francisco. Poprzez wręczanie kartek zamiast osobiście dziękować za przybycie każdemu gościowi, zaoszczędzisz czas, który możesz poświęcić na zdjęcia i zabawę.

Chłopiec niosący obrączki

Chłopiec niosący obrączki na poduszce dekoracyjnej, wyszywanej imieniem panny młodej i pana młodego oraz datą ślubu z pewnością urozmaici weselne przyjęcie. Zamiast poduszki można wykorzystać ozdobne pudełko. Chłopiec z pewnością ucieszy się z pełnienia takiej roli (w końcu, które dziecko nie lubi być w centrum uwagi?).

Dziewczynka sypiąca kwiaty

Przed parą młodą może iść dziewczynka sypiąca kwiatki – to również sprawia dzieciom radość. Urocza dama w tiulowej spódnicy, z torebką kwiatów przykuje uwagę gości i będzie zapowiedzią nadchodzącej pary młodej (albo panny młodej, jeżeli przyjmiemy, że pan młody będzie czekał na swoją wybrankę przy ołtarzu).

Bukiety

Twoje druhny powinny mieć bukiety wykonane z kwiatów, które lubisz, albo które są dla ciebie wyjątkowe. Na przykład, jeżeli twoja babcia miała na imię Róża, możesz symbolicznie wręczyć bukiety róż swoim druhnom.

Listy miłosne

Przed weselem napisz do swojego narzeczonego list miłosny. On powinien zrobić dla ciebie to samo. Podczas ceremonii włóżcie je do butelki po winie i zamknijcie w pudełku. Otworzycie je z okazji 10 rocznicy ślubu.

Muzyka otwierająca ceremonię

Muzyka towarzysząca parze młodej podczas przemierzania ślubnego kobierca powinna mieć określone znaczenie. Możesz wybrać ulubioną piosenkę, albo piosenkę, która po prostu kojarzy Ci się z określonym miejscem (np. pierwszej randki).

Razem do ołtarza

Zgodnie z tradycją, pan młody czeka na pannę młodą przy ołtarzu, a ona jest prowadzona przez swojego ojca. Warto zerwać z tradycją i przejść przez ślubny kobierzec w parze – będzie to symbol początku wspólnej drogi przez życie.

Motto pary młodej

Bardzo dobrym sposobem na spersonalizowanie ceremonii ślubnej jest umieszczenie tabliczki z motto, albo fragmentem wiersza, który jest waszym motto na nowej drodze życia. Można umieścić je nad wejściem do kościoła, albo na chodniku przed kościołem. Może to być nawet cytat z Hymnu o miłości św. Pawła z Tarsu. Wybór należy do was.

Atrakcyjne otoczenie

Zadbaj o to, żeby przyjęcie weselne odbyło się w miłym otoczeniu. Proponujemy udekorowanie go kwiatami, albo wykorzystanie naturalnego piękna krajobrazu – np. wśród gór, w okolicy morza. Przyroda potrafi robić efekty specjalne, które zachwycą gości.

Kapłan celebrujący

Dla tych, którzy nie biorą ślubu w kościele, tylko decydują się na ślub cywilny, proponujemy wybór tzw. oficjanta. W polskiej tradycji nie pojawia się taka osoba – zwykle jest albo kapłan, albo urzędnik stanu cywilnego. Niemniej można poprosić przyjaciela o to, żeby wcielił się w rolę oficjanta i „udzielił” ślubu. To dopiero byłoby zaskoczenie dla gości! W sensie prawnym nie miałoby to jednak żadnego znaczenia (chyba że waszym przyjacielem jest kierownik urzędu stanu cywilnego, w którym dopełniliście przedślubnych formalności). Co ciekawe, w stanie Kolorado i w niektórych regionach Pensylwanii można udzielić sobie ślubu samodzielnie.

Układ stołów

Możesz ustawić stoły w kręgu – poczujecie się otoczeni miłością.

Przysięgi

W warunkach polskiej tradycji (i zasad katolickiej ceremonii) ułożenie własnej przysięgi będzie nie lada wyzwaniem. Można jednak ułożyć je i przekazać swojemu partnerowi – na pamiątkę. Powinny mieć podobną długość i być równie romantyczne, co zabawne.

Zabawy

Chcesz napisać własną przysięgę, ale nie wiesz od czego zacząć? Odłóż kartkę i zainspiruj się tym, co powiedzą goście – możesz zorganizować zabawę na pomysł na przysięgę małżeńską, np. już podczas serwowania szampana przed przyjęciem. To tylko jeden ze sposobów na urozmaicenie przyjęcia weselnego.

Przemówienia

Przemówienia gości są elementem przyjęcia weselnego, ale warto zadbać o to, żeby były one krótkie, albo nie było ich wcale. Zbyt długie przemówienia powodują znużenie słuchaczy.

Przytulcie się

Nie czekaj do przyjęcia, żeby przytulić swojego męża. Kiedy kapłan powie, że pan młody może pocałować pannę młodą, po pocałunku przytulcie się do siebie – po raz pierwszy jako mąż i żona. Będzie to urocze zakończenie najważniejszego etapu ślubnej ceremonii.

Pamiątka ślubna

Utrwalcie te niezwykłe chwile w formie tradycyjnego obrazu malowanego farbami, albo akwarelą. Obraz namalowany przez was, powieszony w waszym nowym domu będzie przypominał wam o tym cudownym wydarzeniu.

Wspólne wyjście

Przed wyjściem z kościoła przytulcie się do siebie i podzielcie się radością z wkroczenia we wspólne życie.

Toasty

Można też zakończyć ceremonię ślubną pierwszym toastem „małżeńskim”. Wybierzcie swój ulubiony drink.

Weselny orszak

Jeżeli od miejsca ślubu do sali weselnej jest niewielka odległość, zaproś gości żeby wam towarzyszyli i wspólnie przejdźcie do sali, w której odbędzie się przyjęcie weselne.

Wyjście z kościoła

Możecie zostać obrzuceni ryżem, albo confetti podczas wyjścia z kościoła. Można też zaplanować wielkie wejście i zostać przywitanym głośną muzyką tamburynów, kazoo i innych instrumentów.

Exit mobile version