Wesele ma być spektakularne, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Z tego powodu młodzi coraz częściej decydują się na tzw. wesela tematyczne.
Są to wesela, na których podczas ślubu, na sali weselnej, w dekoracjach, kolorach, doborze kwiatów, ubraniach młodych pojawia się wspólny element. Może to być kolor albo motyw, wątek. Wszystko zależy od młodych. Wesela tematyczne są najbardziej udane wtedy, kiedy młodzi mają wspólne pasje, kochają jeden kolor lub mają wspólne hobby. To wszystko można wybrać decydując się na wesele tematyczne. Młodzi powinni znaleźć coś, co jest im bliskie, wspólne, łączące. Może się wiązać z pracą, podróżami, wspomnieniami. Jeśli to organizator wesela narzuca tematykę, bo jest modna, a na pięciu wcześniej przez niego organizowanych weselach się sprawdziła – takie wesele nie będzie naturalne. Wspólny temat pozwala uporządkować organizację wesela, nada pełnego blasku, zaintryguje i na długo pozostanie w pamięci gości. Warunek jest jeden: wszystko musi być autentyczne, a nie narzucone.
Motywy najpopularniejsze
Każda para pragnie, by wesele było oryginalne. Wybierając motyw przewodni często decydują się na tematy niestandardowe. Wspaniale jest przeżyć wesele, do którego inspiracją są ulubione książki, filmy, wspomnienia z podróży. Bywa jednak i tak, że para młoda nie chce przeznaczać znacznych sum na oryginalny motyw, a wybiera tematykę bardziej popularną, powtarzającą się. To wcale nie musi oznaczać, że wesele będzie nudne. Jakie są dwa najpopularniejsze motywy weselne?
- Wesele rustykalne nawiązuje do stylu wiejskiego, prostego, ale nie prostackiego. Dominują materiały naturalne: drewno, juta, słoma, glina, kamień. Dekoracja jest lekka, niewymuszona. Goście muszą czuć się swobodnie. Kolory jakie powinny się pojawiać to: zieleń, brąz, szarości, pastele, ale i mocna kolorystyka kwiatów rodem z wiejskiego ogrodu. Styl rustykalny wymaga odpowiedniego miejsca. Wesele można zorganizować w wiejskiej karczmie, winnicy, stodole; w przypadku dobrej pogody – ogrodzie, sadzie. Zaznaczenie stylu warto podkreślić już w zaproszeniach, które mogą być wykonane na szarym papierze, postarzałej tekturze, ozdobionej choćby korą drzew. Na stole powinny pojawiać się potrawy tradycyjne. Tu jest miejsce na swojskie wędliny, zupy, przystawki, pieczyste. Kawior i owoce morza to zdecydowanie nie ten klimat. Z całością korespondować powinny stroje młodych. W stylizacji panny młodej przejawia się prostota, skromność, lekkość. Sprawdzi się tu stara koronka, wianek z naturalnych kwiatów.
- Wesele w stylu glamour to przepych, elegancja, bogactwo. Styl nawiązuje do lat dwudziestych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy po wielkim kryzysie gospodarczym starano się, by świat stał się na nowo elegancki i stylowy. W przypadku wybrania takiego motywu, przygotowania należy rozpocząć od wybrania odpowiedniej sali. Najlepiej pasują tu wnętrza pałacowe, eleganckie, z przepychem. Zapomnijmy o zwykłej sali w remizie strażackiej lub wiejskiej karczmie. Styl glamour kojarzy się z takimi kolorami jak: złoto, srebro, purpura, granat, fiolet, głęboka zieleń. Wszystkie elementy dekoracji powinny pochodzić z tzw. wyższej półki. Należy zwracać uwagę nie tylko na rodzaj dekoracji, ale też na perfekcję ich wykonania. Wnętrza powinny być wypełnione kryształami, szkłem, złoconymi ramami, mosiężnymi świecznikami. Warto zwrócić uwagę na tkaniny: mięsiste, szlachetne w kolorystyce i fakturze. W przypadku dekoracji kwietnych należy pomyśleć o kwiatach szlachetnych jak: róże, hortensje, orchidee. Powinny być umieszczane w wazonach wykonanych z porcelany lub w eleganckich wazach. Tu nie ma miejsca na skromność i delikatność. Kwiaty powinny mienić się, lśnić, dominować. Należy zwrócić uwagę na zastawę stołową – najlepiej białą o delikatnie złoconych brzegach. Wybierając styl glamour panna młoda na pewno postawi na wykwitną i ozdobną suknię w stylu dawnego Hollywood, natomiast pan młody na frak, smoking lub inny elegancki strój.
Kolor może być motywem
Państwo młodzi mogą motywem wesela uczynić też ulubiony kolor. Tu też istnieje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni kościoła i sali weselnej.