Ślub marzeń: jak zadbać o wyjątkową oprawę uroczystości w kościele

ślub marzeń

ślub marzeńIstotę zawierania małżeństwa w kościelnego stanowi to, co dzieje się podczas ceremonii w świątyni. To kościół jest tego dnia sercem wydarzeń, w nim para młoda, rodzice i przyjaciele przeżywają najwięcej wzruszeń, a doniosły nastrój współgra z powagą składanej przysięgi. Para, która ceni sobie sakralny wymiar uroczystości zaślubin nie może więc zrezygnować z dekoracji kościoła i nadania liturgii uroczystego charakteru.

Kwiaty, świece i lampiony: symbolika

Trudno wyobrazić sobie ślub bez dekoracji kwiatowej, która – jak nakazuje tradycja – od wieków uświetnia ten najważniejszy w życiu moment. Szata florystyczna ołtarza silnie wiąże się z symboliką chrześcijańską, która nadaje roślinom szczególną rangę. Białe lilie oraz konwalie oznaczają światło, łaskę i czystość, a maki – płodność i dostatek. Nawet liście paproci, które zyskują na popularności jako element dekoracyjny, są uznawane za rośliny maryjne. Bardzo efektownie wygląda wystrój, który tworzą nie tylko duże bukiety w centralnym miejscu świątyni, lecz także skromne, umieszczone w różnych miejscach: na obrzeżach ławek, w nawach bocznych lub nawet w małych wazonach wzdłuż dywanu prowadzącego przez nawę główną.

O tym, że rośliny w kościele są elementem dominującym świadczy fakt, że pary młode coraz częściej decydują się na dywan w kolorze białym, a nie czerwonym – bo taki pasuje do dekoracji kwiatowej, która zwykle utrzymana jest w jasnej kolorystyce, a przy tym rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrze kościoła. Usłaną kwiatami ścieżkę można oświetlić za pomocą świec umieszczonych w szklanych kulach lub lampionów. Nie są one tylko elementami dekoracyjnymi – tak samo jak rośliny kryją w sobie czytelną symbolikę: ogień w religii chrześcijańskiej zwiastuje rozpoczęcie nowego życia, jego rozpalenie ma więc charakter rytuału przejścia.

Angażowanie gości weselnych

Wnętrze kościoła to nie wszystko, o co warto zadbać, planując ceremonię ślubną. Liturgia w obrządku katolickim umożliwia wiernym pełnienie różnych funkcji podczas mszy, dzięki czemu mają poczucie pełnego uczestnictwa w ważnym dla bliskich wydarzeniu. Na dobre zadomowiła się już u nas tradycja prowadzenia panny młodej do ołtarza przez ojca, można spotkać się także z orszakiem dzieci sypiących kwiaty lub niosących do ołtarza obrączki na ozdobnych poduszkach. Ogromne wzruszenia zapewnia występ skrzypaczki lub wiolonczelistki, podobnie jak wokalistki – nie musi ona być profesjonalną śpiewaczką, lecz np. muzykalną kuzynką, która zgodzi się uświetnić uroczystość wykonaniem pieśni liturgicznej.

Słowa Pisma Świętego odczytane przez bliskich również trafiają do serca lepiej niż usłyszane z ust lektora. Goście mogą mieć swój udział w ceremonii do samego końca – kiedy para młoda wychodzi z kościoła, sypią ryż albo drobne monety, wystrzeliwują w powietrze confetti lub puszczają wielkie bańki mydlane.

Szukasz wyjątkowych złotych krążków na swój ślub? Daj się zachwycić unikalną ofertą salonu jubilerskiego Inne Obrączki!