Ślub i wesele we Francji

Jeśli marzysz o romantycznym ślubie we Francji, musisz wiedzieć, że nie jest to takie proste, jak się wydaje. Francuskie wesele to nie tylko wino, ser i bagietki, ale także wiele tradycji i zwyczajów, które różnią się od polskich. W tym artykule przedstawię Ci kilka najciekawszych i najważniejszych z nich.

Ślub cywilny

Ślub cywilny jest obowiązkowy. We Francji obowiązuje rozdział państwa i kościoła, więc ślub wyznaniowy nie ma mocy prawnej. Jeśli chcesz się pobrać we Francji, musisz najpierw zawrzeć związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego (mairie). Możesz to zrobić tylko w miejscowości, w której Ty lub Twój partner mieszkacie lub macie rodzinę. Ślub cywilny jest krótki i formalny, a po nim możesz zorganizować ślub kościelny lub inny obrzęd religijny.

Zaproszenia na ślub

Wszyscy goście dostają zaproszenie. Nie ma podziału na zaproszenie i zawiadomienie, bo te słowa nie pojawiają się na kartkach. Zamiast tego wysyłane są dwie kartki – jedna z informacjami o ślubie (i le vin d’honneur – przyjęcie po ceremonii), a druga w formie wkładki, tylko do osób zaproszonych na kolację (le repas de mariage). Niektórzy goście mogą być zaproszeni tylko na ślub i le vin d’honneur, a inni na całe wesele.

Suknia ślubna

Suknia ślubna jest często pożyczana lub dziedziczona. Francuzki nie przywiązują tak dużej wagi do nowej sukni ślubnej, jak Polki. Dla nich ważniejsza jest tradycja i symbolika. Dlatego często biorą ślub w sukni pożyczonej od matki, babci lub przyjaciółki. Suknia może być też dziedziczona z pokolenia na pokolenie i przerabiana według aktualnych trendów.

Welon i mirt

Panna młoda nosi welon i bukiet z mirtem. Welon jest symbolem czystości i niewinności panny młodej, a także ochroną przed złymi duchami. Bukiet z mirtem to tradycja pochodząca z czasów Napoleona, który podarował swojej żonie Józefinie taki bukiet na ich ślubie. Mirt to roślina symbolizująca miłość i płodność.

Bukiet ślubny

Panna młoda nie rzuca bukietu. Zamiast tego może podarować go swojej druhnie lub komuś bliskiemu. Nie ma też zwyczaju łapania podwiązki przez kawalerów. Zresztą podwiązka nie jest tak popularnym dodatkiem do sukni ślubnej we Francji, jak w Polsce.

Le vin d’honneur

Le vin d’honneur to przyjęcie dla wszystkich gości po ceremonii ślubnej. Podawane są tam napoje (w tym oczywiście wino) i przekąski (canapés). Jest to okazja do pogratulowania nowożeńcom i złożenia im życzeń.

Le repas de mariage

Le repas de mariage to kolacja weselna dla wybranych gości. Zazwyczaj odbywa się ona w restauracji lub sali wynajętej na tę okazję. Podczas kolacji serwowane są różne dania, w tym tradycyjna potrawa weselna – pieczony indyk z kasztanami (dinde aux marrons). Nie może też zabraknąć tortu weselnego – croquembouche – czyli wieży z kremowych babeczek (profiteroles) polanych karmelem.

Vive les mariés!

Podczas kolacji weselnej goście wygłaszają przemówienia i toasty. Nie ma jednak ustalonej kolejności ani czasu na to. Każdy, kto chce coś powiedzieć, może to zrobić w dowolnym momencie, podnosząc szklankę i wołając „vive les mariés!” (niech żyją nowożeńcy!). Przemówienia mogą być zabawne, wzruszające lub ironiczne, ale zawsze z szacunkiem dla pary młodej.

Muzyka i taniec

Po kolacji weselnej zaczyna się zabawa taneczna. Pierwszy taniec należy do pary młodej, która może wybrać dowolną piosenkę. Potem dołączają do nich rodzice i świadkowie, a następnie reszta gości. Muzyka jest zróżnicowana i zależy od gustu nowożeńców i DJ-a. Nie ma jednak typowych weselnych przebojów, jak w Polsce.

Lendemain de mariage

Wesele we Francji trwa do późnej nocy lub nawet do rana. Nie ma zwyczaju oczepin ani podziękowań dla rodziców i gości. Para młoda może się po prostu pożegnać z nimi i wyjechać na miesiąc miodowy. Niektórzy nowożeńcy organizują też tzw. lendemain de mariage – czyli drugi dzień wesela, na którym zapraszają najbliższych przyjaciół i rodzinę na wspólne śniadanie lub obiad.

Jak widzisz, ślub we Francji to nie tylko romantyczna ceremonia, ale także bogata tradycja i kultura. Jeśli chcesz się pobrać we Francji lub zainspirować się francuskim stylem, musisz się liczyć z tym, że nie wszystko będzie takie, jak w Polsce. Ale może właśnie to sprawi, że Twój ślub będzie niezapomniany i wyjątkowy?

Fot. Olivia Hutcherson, unplash.com