Projektanci mody ślubnej, o których prawdopodobnie nie słyszeliście – aż do teraz

Danielle Frankel

 

Moda ślubna jest tworzona przez wielu znanych projektantów, m.in. przez Verę Wang, Oscara de la Renta i Carolinę Herrerę. Te nazwiska są znane szerokiemu gronu odbiorców zainteresowanych choćby w niewielkim stopniu modą ślubną.

Inne znane nazwiska powiązane z modą ślubną to między innymi Valentino, Elie Saab, Marchesa i Monique Lhuillier. Niemniej większość kolekcji mody ślubnej wyjątkowych pod wieloma względami jest dziełem projektantów, którzy są raczej mało znani szerszej publice.  Są to nowe osoby na rynku mody ślubnej, wchodzące w jej świat po ukończeniu szkół i odbyciu staży w znanych domach mody. Większość z nich zaczyna swoją karierę na amerykańskim rynku.

Danielle Frankel

Danielle Frankel nie chce być kojarzona z tradycyjną modą ślubną. Postanowiła stworzyć kolekcję dla dziewcząt i panien młodych mających dziewczęcy styl zawierającą elementy nowoczesnego stylu. Projektantka postanowiła dostarczyć pannom młodym to, czego szukają, ale jednocześnie coś co mogłyby nosić także po ślubie. Kolekcja Danielle Frankel obejmuje m.in. spódnice, marynarki, paski, rękawiczki indywidualnie dobierane do potrzeb klientek.

W jej opinii współczesne panny młode często zakładają jedwabny płaszcz do sukni ślubnej. Płaszcz założony w innym zestawieniu – np. do topu i dżinsów wygląda zupełnie inaczej. Projektantka dąży do tego, aby tworzyć uniwersalne stroje i ich elementy, które będą mogły być wykorzystane także poza ślubną ceremonią.

E-LEIN

W Nowym Jorku pracuje projektantka Meredith Stoecklein, która tworzy markę LEIN, inspirując się eleganckim i unikatowym stylem swojej babci i sióstr. Spódnice o kroju A i długości midi oraz z kurtką z bufkami, a także kombinezony z ozdobnym naszyjnikiem to stroje ślubne, które można znaleźć w jej kolekcji.

Christos Costarellos

Grek Christos Costarellos łączy prostotę śródziemnomorskiego regionu z dbałością o detal godną paryskich salonów. Charakterystyczną cechą jego stylu jest bogactwo koronek. Suknie ślubne są zdobione ręcznie wykonanymi detalami, które tworzą unikatową teksturę. Stroje dla panien ślubnych projektowane przez Chrostosa Costarellosa są odpowiednie dla kobiet, które mają dylemat między zwiewnym, plażowym stylem a wytwornością.

Sophie et Viola

Moda ślubna jest kojarzona z wielością detali, takich jak koronki, haftowane wzory i perełki – dla minimalistycznych panien młodych wybór może być trudny. Z myślą o ich potrzebach Sophie et Viola tworzy nowoczesne kolekcje, które są przesycone prostotą, a jej głównym założeniem jest minimalistyczny perfekcjonizm.

Johanna Ortiz

Johanna Ortiz projektuje topy odsłaniające ramiona, spódnice w stylu flamenco i odważne koronkowe makiety. Jej kolekcje trochę rozgrzewają ślubną modę reprezentując styl glamour, ale w bardziej stonowanej wersji.

Ashi Studio

Bliski Wschód był długo znany jako epicentrum stylu glamour, a zlokalizowane w Bejrucie Ashi Studio stawia na nowatorskie, wręcz architektoniczne linie oraz misterne zdobienia.  Projektant został doceniony za modę ślubną, ale na wysoką pozycję musi sobie jeszcze zapracować. Niemniej na czerwonym dywanie w kreacjach Ashi Studio pojawiły się takie gwiazdy, jak Lady Gaga i Whitney Port.

Chana Marelus

Pamiętacie szał na punkcie książęcego ślubu? Jak można zapomnieć księżną Cambridge, która założyła suknię marki Alexander McQueen zaprojektowaną przez Sarę Burton, niezwykle szykowną i nieco odważną. Właśnie wtedy narodził się trend sukni ślubnych odsłaniających więcej ciała, w tym, suknie z transparentnych materiałów, z odkrytymi plecami i dekoltem w kształcie V. Suknie, które nie pobudzają wyobraźni są osiągnięciem mody, ale nie wszędzie się sprawdzają. Chana Marelus, projektująca w Bnei Brak w Izraelu, znanego z ortodoksyjnej społeczności wyznawców judaizmu, proponuje suknie ślubne na miarę oczekiwań swojej klienteli. Suknie te nie odsłaniają ciała i mają bardzo niewielkie, skromne dekolty. Długie treny i bardzo imponująca gra tekstur to główne cechy jej stylu.

Maticevski

Suknie wieczorowe z neoprenu, aksamitne, drapowane spódnice i końskie włosie to tylko niektóre z nowatorskich cech stylu projektanta Toni’ego Maticevskiego, który wykorzystał swoją inwencję twórczą tworząc kolekcję mody ready-to-wear. Jego twórczy dorobek obejmuje również kolekcję mody ślubnej. Maticevski cały czas eksperymentuje z kształtami i wielkościami tworząc ciągle projekty, które mają nowatorski charakter.

Yolan Cris

Rodzinny biznes Yolan Cris został założony w Barcelonie przez dwie siostry Cristinę i Yolandę, które postanowiły stworzyć własną markę. Projektantki dorastały w salonie sukien ślubnych prowadzonych przez ich mamę, więc doskonale wiedziały jak wygląda świat mody ślubnej. Czasami suknie ślubne wyglądają tak samo – zdają się zlewać w jedną tiulową masę ozdobioną kontrafałdami i perłami. Dlatego projektantki postawiły sobie za cel stworzenie sukni posiadających osobowość, czyli inaczej mówiąc unikatowy charakter.

Yolan Cris jest modową marką stawiającą na indywidualizm, estetykę oraz wrażliwość. Jeżeli szukasz czegoś królewskiego, neowiktoriańskiego, bogatego i efektownego, albo nawet z lekką nutą  gotyku, one Ci to dadzą. Jeżeli szukasz czegoś seksownego – także znajdziesz to w kolekcjach tej marki. Minimalizm zdecydowanie nie jest w ich stylu. Każda suknia jest zaprojektowana w sposób niekonwencjonalny, przy wykorzystaniu nietuzinkowych materiałów, brokatów i jedwabiu, dzięki czemu ślubna stylizacja wygląda bardzo świeżo.

Hermoine de Paula

Pracująca u Diora, Galliano, McQueena i Giles’a, absolwentka Central Saint Martins teraz jest brytyjską projektantką, która zajmuje się głównie modą ślubną. Styl Hermoine de Paula jest określany jako romantyczny surrealizm, a jej projekty są bardzo imponujące i zaskakujące. Projektantka wykorzystuje takie detale, jak kwiaty w kolorze fuksji wykonane z tkaniny oraz pastelowe zdobienia. Projektantka czerpie inspiracje z flory i fauny angielskich ogrodów i wiejskich obszarów, wykorzystując motywy, które wyglądają luksusowo, a zarazem bardzo naturalnie.

Halfpenny London

Projektantka Kate Halfpenny z kolekcji wieczorowych projektowanych z myślą o czerwonym dywanie przeszła na kolekcje mody ślubnej. Suknie ślubne Halfpenny London są inspirowane stylem vintage i projektowane dla prawdziwych kobiet (nie dla wysokich i szczupłych modelek). Wspierana przez znane osobistości, m.in. przez Kate Moss, Halfpenny London proponuje suknie ślubne projektowane indywidualnie dla każdej panny młodej – klientki mogą same decydować o tym, jakie detale i materiały zostaną zastosowane, żeby czuły się i wyglądały idealnie w dniu ślubu. Kolekcja mody ślubnej Halfpenny London jest zróżnicowana pod względem cenowym, więc każda panna młoda chcąca wyglądać i czuć się dobrze, może wybrać coś dla siebie.

 Georges Hobeika

Szczytem marzeń jest sytuacja, w której projektant, który ma doświadczenie w zakresie tworzenia mody Haute Couture dla panien młodych, tworzy kolekcję dostępną dla większego grona klientek, ale wciąż niezwykle kosztowną. Elie Saab oraz Viktor & Rolf  zatarli granice między Haute Couture, Ready-to-Wear i unikatowymi ślubnymi kolekcjami, a Georges Hobeika z Bejrutu jest nowym projektantem Haute Couture, który zajmuje się projektowaniem mody ślubnej. Jego cechami rozpoznawalnymi są misterne koraliki, niewiarygodne rozmiary i dopasowanie do sylwetki.

Savannah Miller

Imię brzmi znajomo? Prawdopodobnie dlatego, że Savannah ma sławną siostrę. Miller jest najbardziej znana ze stylu boho oraz z tego, że swoje umiejętności doskonaliła w atelier Alexandra McQueena i Matthew Williamsona. Po zaprojektowaniu kolekcji mody we współpracy ze Sienną, Twenty8Twelve i jej własną, lokalną klientelą, Savannah postanowiła zaproponować coś innego i ekskluzywnego dla panien młodych. Jej ostatnia kolekcja, nazwana Avalon, stanowi połączenie prostoty i stylu boho – jest to jej druga kolekcja wprowadzona na rynek.

Delpozo

Dyrektor Kreatywny Delpozo – Josep Font – jest znany z projektowania kosmicznych sukni ślubnych. Fanki mody z całego świata marzą o takich sukniach. Niemniej dla tych, które nie mogą sobie na nie pozwolić, zaświeciło światełko w tunelu. Odważne fasony, nowatorskie zdobienia i najdelikatniejsze jedwabne tiule są dostępne w butiku marki w Miami oraz w wybranych sklepach online prowadzonych przez takich detalicznych sprzedawców, jak Lane Crawford.

Elie Saab

Dobrze wiemy, że nie trzeba być znanym, żeby stworzyć wyjątkową kolekcję. Elie Saab po wprowadzeniu na rynek dwóch kolekcji mody już nie adresuje swoich projektów do kobiet, które szukają czegoś w stylu Haute Couture. Teraz można przymierzyć suknie ślubne Elie Saab w butikach w Miami, Nowym Jorku, Beverly Hills i w 12 innych krajach. Suknie ślubne są tak wyjątkowe, jak można byłoby oczekiwać od kolekcji z wybiegów Haute Couture, niezwykle romantyczne, zdobione koronkami, po prostu zachwycające. W przeciwieństwie do większości kolekcji ślubnych skupionych na sukniach ślubnych, Elie Saab proponuje dodatkowo pełen wachlarz akcesoriów i nakryć głowy, więc panny młode z odpowiednim budżetem mogą stworzyć swoją ślubną stylizację od stóp do głów korzystając z oferty tego projektanta.

Suzanne Harward

Australijska projektanta Suzanne Harward zajmuje się projektowaniem sukni ślubnych w Melbourne od 1975 r., ale ostatnio przeniosła się na amerykański rynek, zakładając butiki w Los Angeles, San Francisco, Minneapolis i Dallas. Jej kolekcje są tak zróżnicowane, że każda panna młoda znajdzie coś dla siebie. Suzanne Harward wykorzystuje różne tendencje i kieruje się różnymi trendami, chcąc zrozumieć, czego oczekuje jej zróżnicowana klientela. Jej ostatnie kolekcje krążą wokół prostych linii, neowiktoriańskiego stylu, zróżnicowanych fasonów, sukien rozkloszowanych na kształt litery „A”. Są to stroje dopasowane i błyszczące, z szykownymi detalami, trójwymiarowymi aplikacjami i drobnymi plisami, świeże, modne i wyrafinowane.

Caroline Hayden

Caroline Hayden z Minnesoty dobrze zna swoją klientelę. Projektantka stworzyła swoją pierwszą kolekcję ślubną Fall 2016 po latach projektowania mody ready-to-wear. Jej linia zadebiutowała w trzech kolorach, z wykorzystaniem trzech tkanin. Została ona zaprojektowana z myślą o pannach młodych w różnym wieku, a jej charakter zgodnie z zamysłem projektantki miał być ponadczasowy. Poszczególne elementy strojów nadają kolekcji modny charakter, a fasony podkreślają sylwetkę. Jej innowacyjne tkaniny, są tak inteligentne, jak wieloelementowe stroje, dzięki którym każda panna młoda może wyglądać wyjątkowo w dniu ślubu.

Rime Arodaky

Styl tej projektantki jest ukłonem w stronę lat 60. i 70., Rock n’ Roll – owej estetyki i francuskiego rozumienia jakości. Proponuje on spódnice zamiast klasycznych sukni ślubnych z koronki, a także białą, skórzaną kurtkę zdobioną koronką, albo suknię z koronkowymi rękawami. Rime Arodaky zdecydowanie nie respektuje zasad ślubnych stylizacji, a jej kolekcja jest tradycyjna tylko w takim zakresie, w jakim nie wpływa to niekorzystnie na komfort panny młodej. Rime Arodaky przygotowała także kolekcję sukienek koktajlowych – na wieczór panieński i inne tego typu imprezy.

Exit mobile version