Porady dla nowożeńców: jak zorganizować podróż poślubną?

W weselnym budżecie warto uwzględnić podróż poślubną, która symbolizuje przejście na nową drogę życia i pozwala młodym małżonkom spędzić piękne, romantyczne chwile w swoim towarzystwie i w nowych rolach. Bez względu na to, czy będzie to weekend w spa, czy dwutygodniowy pobyt na Dominikanie, warto pamiętać o następujących kwestiach, aby w pełni cieszyć się miodowym miesiącem.

W budżecie weselnym należy uwzględnić koszt biletów i transportu, a także koszt zakwaterowania. W niektórych przypadkach podróż poślubna będzie związana z obowiązkiem posiadania wizy turystycznej oraz zaświadczenia o odbyciu określonych szczepień. W ramach budżetu podróży poślubnej należy uwzględnić także atrakcje, koszt zakupu ubrań i kosmetyków oraz koszt ubezpieczenia turystycznego. Niezbędne będą również dokumenty – dowód tożsamości, a poza strefą Schengen – paszport. Konieczność uwzględnienia kosztów podróży poślubnej w budżecie weselnym sprawia, że pierwsze decyzje związane z podróżą powinny być podjęte na wczesnym etapie organizacji wesela.

Wybór miejsca

Jednym z czynników mających wpływ na wybór celu podróży poślubnej jest budżet. Choć wiele biur podróży i ośrodków wypoczynkowych oferuje nowożeńcom atrakcyjne ceny, weekendowy wyjazd będzie mniejszym obciążeniem dla budżetu niż dwutygodniowa podróż za granicę. Planując budżet podróży weselnej należy uwzględnić także nieoczekiwane koszty, związane np. z transportem lub zmianę kursu walut.

Kolejne kryterium, które determinuje wybór miejsca podróży poślubnej, jest czas, jakim dysponują młodzi małżonkowie. Po określeniu czasu podróży, terminu i budżetu można rozważyć określone cele podróży, mając na uwadze preferencje podróżnicze młodych małżonków i sposób spędzenia wolnego czasu.

Plażowanie czy aktywne spędzanie czasu?

Podróż poślubną można spędzić na różne sposoby – plażowanie, wędrówki w górach, aktywne zwiedzanie nowo odwiedzonego miejsca, a nawet poprzez uprawianie sportu. Warto poznać lokalną kulturę i kuchnię oraz zwyczaje społeczne panujące w danym miejscu. Dzięki temu zdobywa się niezapomniane doświadczenia i wrażenia. Sposób spędzania podróży poślubnej powinien umożliwiać zregenerowanie sił po intensywnych przygotowaniach do ślubu, a jednocześnie być pełna przyjemnych chwil. Zbyt precyzyjny plan każdego dnia z pewnością temu nie sprzyja.

Termin podróży poślubnej

W Stanach Zjednoczonych para młoda wyjeżdża w podróż poślubną już w dniu ślubu. W Polsce podróż poślubna jest planowana w nieco inny sposób – po zakończeniu świętowania, albo kilka tygodni po ślubie.

Zwiedzenia miast, miejsc kultury i wypoczywanie w SPA to rodzaje aktywności odpowiednie przez cały rok. W okresie letnich miesięcy podróże po Europie i Afryce to dobry wybór, jednak Azję Południowo – Wschodnią lepiej omijać wtedy szerokim łukiem, podobnie jak Karaiby, z powodu pory deszczowej i huraganów. Wybierając cel podróży trzeba zatem uwzględnić warunki klimatyczne oraz sprawdzić, czy w wybranym miejscu jest stosunkowo bezpiecznie.

Biura podróży czy samodzielna organizacja?

Podróżowanie z biurem podróży jest wygodne w tym zakresie, że turysta nie musi samodzielnie organizować sobie czasu, rezerwować biletów i miejsc w hotelu. Jednak organizowanie podróży poślubnej samodzielnie zapewnia większą swobodę w czasie podróży oraz możliwość samodzielnego wyboru miejsca zakwaterowania i transportu. Organizując podróż poślubną samodzielnie, nowożeńcy unikają konieczności dostosowania się do planu ułożonego przez biuro podróży.

Biura podróży oferują m.in. pakiety all – inclusive, luksusowe rejsy i atrakcyjne wycieczki objazdowe. Wybór gotowego produktu spośród szerokiej gamy dostępnych ofert pozwoli narzeczonym zaoszczędzić nieco czasu, który będą mogli przeznaczyć na przygotowania do wesela. Wybierając ofertę biura podróży warto dokładnie zapoznać się z umową, zwłaszcza ze standardem noclegów, ryzykiem zmiany ceny wycieczki, ukrytymi kosztami i warunkami wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy.

Dokumenty panny młodej

Oczywiste jest, że para młoda powinna mieć przy sobie ważne dokumenty – dowód osobisty, a w razie potrzeby także wizę i paszport. Po zawarciu małżeństwa panna młoda ma jednak obowiązek wymiany dokumentów, jeżeli przyjmuje nazwisko męża.

Paszport traci ważność po upływie 60 dni od daty zmiany nazwiska, natomiast dowód osobisty traci ważność w ciągu 3 miesięcy. Dlatego para młoda powinna zorganizować podróż poślubną w taki sposób, żeby zmieścić się w czasie przed upływem powyższych terminów, albo żeby panna młoda zdążyła wyrobić nowe dokumenty. Najbardziej bezpieczną opcją jest podróż poślubna po wyrobieniu nowych dokumentów.

Exit mobile version