Obrączki ślubne – jak poznać rozmiar palca?

Obrączki ślubne – jak poznać rozmiar palca

Obrączki ślubne – jak poznać rozmiar palca

Wybór obrączek ślubnych to wyjątkowe wydarzenie, choć w sumie należałoby raczej użyć tu słowa „proces”. To dlatego, że nie da się tego zrobić szybko, zwłaszcza jeżeli chcemy, by rozmiar biżuterii był odpowiednio dobrany. Jak w takim razie poznać rozmiar naszego palca? W stacjonarnych salonach jubilerskich zrobimy to z pomocą wykwalifikowanej obsługi. Jednak niekoniecznie jest to najlepsza opcja. Palce w ciągu dnia puchną, podobnie jest w trakcie upałów, czy nawet zwykłego zmęczenia. Dlatego najlepiej rozmiar palca sprawdzać kilkukrotnie w warunkach domowych. Na co zwrócić uwagę i w jaki sposób precyzyjnie określić, jaka obrączka ślubna powinna zostać wykonana?

Specjalistyczna miarka

Można oczywiście wykorzystać do tego taśmę krawiecką. Sprawdza się nią obwód palca i na tej podstawie wylicza jego średnicę. Nie jest to jednak zbyt precyzyjny sposób i może skutkować pomyleniem się nawet o więcej, niże jeden rozmiar. Pamiętajmy, że pomiędzy każdym kolejnym rozmiarem jest 0,33 mm różnicy w średnicy obrączki.

Dlatego lepiej zamówić profesjonalną miarkę w sklepie jubilerskim online, w którym upatrzyliśmy sobie obrączki ślubne. Savicki swoim klientom przesyła taki zestaw bezpłatnie. Dzięki temu mogą spokojnie, w wolnym czasie dokonać pomiaru. Jak już wspomnieliśmy, ręce delikatnie puchną w różnych sytuacjach. Dlatego najlepiej mierzyć palce zarówno z rana, jak i wieczorem.

W jaki sposób korzystać z miarki?

Jak wygląda miarka? Jest to zbiór kółeczek ustawionych w kolejności następujących po sobie rozmiarów. Wybieramy jedno z kółek i zakładamy na palec, na którym będzie noszona obrączka. Pamiętajmy, że ma znaczenie, czy jest to lewa, czy prawa ręka. Grubości palców serdecznych w obydwu dłoniach mogą się znacznie różnić. Zakładamy kółka aż trafimy na takie, które najbardziej nam odpowiada. Powinniśmy czuć delikatny opór w momencie, gdy obręcz przechodzi przez kostkę, ale później obrączka musi leżeć luźno na palcu.

Dłonie, w trakcie wykonywania pomiaru, nie powinny być nakremowane lub nabalsamowane. Sprawi to, że miarka bez problemu prześlizgnie się po palcu. Później jednak może być problem z wsunięciem obrączki na palec. Podobnie jest, gdy dłoń jest wilgotna lub spocona. Uważne powinny być również kobiety w ciąży. To czas, gdy w organizmie często zbiera się nadmiar wody, a dłonie puchną. Obrączka ślubna wybrana w takim stanie, już po urodzeniu dziecka może okazać się o wiele za luźna. Pamiętajmy jednak o tym, że łatwiej i z mniejszą szkodą dla biżuterii, jest zmniejszyć jej obwód, niż pomniejszyć.

Specyficzne wymiary obrączki

Pamiętajmy, że w przypadku obrączek ślubnych postępuje się inaczej, niż podczas wybierania pierścionka zaręczynowego. Jeżeli wybrany model obrączki ma szerokość od 4 do 5,5 mm, jubilerowi podaje się rozmiar o jeden większy niż te, który dopasowaliśmy do palca za pomocą miarki. Jeżeli z obrączka jest jeszcze szersza, powyżej 6 mm, to określamy rozmiar o 1,5 punktu większy niż otrzymany na wzornikowej obręczy.