Małe wesela – czy znów są na topie?

Moda na małe wesela na Zachodzie trwa od dawna! Czy taki trend jest obecny w Polsce? Czy sprawdziłby się i u nas? Jakie są zalety małych wesel? Sprawdź!

Małe wesela to dla wielu osób oksymoron. Wesele, w tradycyjnym polskim ujęciu, to uginające się od jedzenia stoły, taneczna muzyka, ogromna liczba gości – wszak wypada zaprosić bliższą, dalszą rodzinę, przyjaciół, kolegów i koleżanki z pracy, sąsiadów, a czasem i znajomych, przyjaciół rodziców! Choć dla wielu jest to zupełnie standardowa wizja przyjęcia weselnego, to dla innych jest ona nie do przyjęcia. Trend małych wesel coraz śmielej zadomawia się i u nas, w Polsce. Czym przekonuje do siebie przyszłe pary młode? Z czym się wiąże?

Niewielkie wesele – wielkie wrażenie

Moda na małe wesela, nieśmiało, ale zawitała już do Polski. Obserwując grupy na Facebooku bądź instagramowe konta z branży ślubnej śmiało możemy wywnioskować, że niemałe grono przyszłych par młodych decyduje się na organizację niewielkiego wesela. Czym to jest spowodowane? Powodów jest kilka.

Przede wszystkim kwestia finansowa. Decydując się na organizację niewielkiego przyjęcia weselnego potrzebujemy znacznie mniejszy budżet. Choć wielu parom młodym nadal pomagają rodzice w kwestii finansowej, to coraz częściej państwo młodzi biorą sprawy w swoje ręce i uznają rodziców jako swoich gości, nie współorganizatorów ślubu i wesela. Głównym powodem takiej decyzji jest chęć w pełni decydowania o każdej ślubnej decyzji, a także samodzielność finansowa – skoro na co dzień sami się utrzymujemy, to i wesele jesteśmy w stanie sami sfinansować.

Organizując niewielkie wesele możemy zarządzać pieniędzmi jak chcemy – skoro nie płacimy za tłum gości, których, wielokrotnie, widzimy w tym dniu po raz pierwszy od wielu lat, to możemy zdecydować się na bogatsze menu dla naszego małego grona gości, na wyjątkową atrakcję – może obsługa barmańska bądź piękna wyjazdowa sesja poślubna będzie możliwa do realizacji za zaoszczędzone pieniądze? A może zdecydujesz się na piękne zaproszenia ślubne, których hurtowej liczby nigdy byś nie zamówił? Papeteria ślubna często bywa ograniczana właśnie do zaproszeń i winietek. A gdyby tak – z powodu niewielkiej liczby gości – zainwestować w inne elementy papeterii? Elegancko zdobione winietki z nazwiskami bądź ksywkami gości, przygotowane menu na stołach, tablica z usadzeniem gości, a także plan całej uroczystości wysłany wcześniej bliskim? A może zdecydujesz się na eleganckie listy powitalne pozostawione przy talerzyku każdego gościa? To piękny wyraz podziękowania za przybycie i wszystko, za co jesteś wdzięczny.

Pieniądze to niejedyny powód, dla którego moda na małe wesela wraca. Kolejnym jest chęć swobodnego i rodzinnego przeżycia tego wyjątkowego dnia. Mając setkę gości na swoim weselu trudno jest poświęcić każdemu tyle czasu, ile mu się należy. Mając wyłącznie grono bliskich możemy cieszyć się rozmową, wspólną zabawą, wspominkami i planami. Małe wesele to doskonały pomysł dla tych, którzy cenią sobie spokój, są bardziej introwertyczni, cenią sobie spokój i przezywanie ważnych chwil po „swojemu”.