Ślub kojarzy się z lekkimi, pastelowymi barwami, wiosenną lub letnią aurą i motywami glamour modnymi zwłaszcza w okresie zimowym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystać motyw lasu.
Leśna sceneria jest często wybierana przez pary młode na sesję ślubną. Nastrój leśny i motyw natury można jednak wprowadzić także do sali weselnej. W wystroju kościoła można subtelnie nawiązać do leśnych motywów. Na przeszkodzie do zastosowania dekoracji inspirowanych lasem stoją zasady wystroju kościoła, jako miejsca sfery Sacrum. Duchowny może po prostu nie wyrazić na nie zgody.
Motywy leśne a styl rustykalny
Motywy leśne nawiązują ściśle do stylu rustykalnego. Las jako temat przewodni ślubu i wesela determinuje zatem styl sukni panny młodej i garnituru pana młodego oraz wygląd sali weselnej, które powinny być utrzymane w stylu rustykalnym. Styl wesela powinien być stosunkowo jednolity, ponieważ wtedy koncepcja wygląda na doskonale dopracowaną i efektownie się prezentuje. Zaletą leśnej stylistyki weselnej jest to, że wiele dekoracji para młoda może wykonać samodzielnie. Ich bazą są drewno, mech, paprocie i szyszki. Dekoratorzy wnętrz proponują ustawienie w miejscu ceremonii pni drzew – w przypadku, gdy ceremonia nie odbywa się w kościele, ale np. w plenerze i ma charakter cywilny, raczej nie powinno być przeszkód w zastosowaniu takich dekoracji.
Leśne motywy w weselnym menu
Leśne motywy mogą pojawić się w weselnym menu – w postaci wiejskiego stołu z przysmakami przygotowanymi z dziczyzny, w formie dań i przystawek z dodatkiem grzybów oraz w postaci wypieków i przysmaków na słodkim stole. Ich wygląd i barwa powinna przypominać nieco las (np. jagodowe babeczki, zielone makaroniki itd.). Możesz też nawiązać do leśnej scenerii poprzez wykorzystanie owoców leśnych. Wbrew pozorom wykorzystanie motywów leśnych w menu weselnym oraz w formie dekoracji wcale nie jest trudne.
Dekoracje, winietki i podziękowania
Motywy leśne powinny być widoczne także na stole – zamiast dużych wazonów z kwiatami udekoruj stoły słoiczkami ze świeczkami postawionymi na mchu. Motywy leśne mogą być widoczne w postaci winietek lub podziękowań dla gości. W tej roli sprawdzą się na przykład drewniane figurki aniołków lub drewniane serca – jako podziękowanie za przybycie. Winietki można wykonać z ozdobnego papieru o teksturze drewna, albo z drewnianych krążków, na których zostaną wygrawerowane imiona i nazwiska gości. Leśne motywy powinny być widoczne w ślubnej papeterii, zatem warto zastanowić się nad wyborem tego typu stylistyki już na etapie wyboru zaproszeń.
Wystrój kościoła i oprawa muzyczna
Najprawdopodobniej najtrudniej wprowadzić motywy leśne do oprawy muzycznej – w kościele i na sali weselnej oraz do kościoła. Na sali weselnej goście zapewne najlepiej będą bawić się w rytmie znanych utworów pop, disco i oczywiście – disco polo. Z motywami leśnymi ma to niewiele wspólnego. Mogą one pojawić się jedynie jako dekoracja sceny, na której pojawi się DJ, albo zespół muzyczny. Natomiast w przypadku oprawy muzycznej ceremonii ślubnej z pomocą przychodzi muzyka klasyczna – Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego, które bezpośrednio nawiązują do przemian natury, której las jest kwintesencją. Swoją drogą, proponowana muzyka klasyczna jest jedną z najczęściej wybieranych przez pary młode planujące oprawę muzyczną ceremonii ślubnej. Utwory te są zgodne z zasadami doboru muzyki w kościele.
Podczas dekorowania kościoła należy zachować prostotę i dobry smak nie przesadzając z ilością ozdób. Postaw na styl rustykalny z subtelnymi motywami roślinnymi – np. lampiony ze świecami, które będą zabezpieczone tak, aby wosk nie zanieczyścił posadzki. Spośród roślin odpowiednie są liście paproci, które możesz wykorzystać także w wiązance ślubnej. Motywem leśnym w kościele może być też pudełko na obrączki wyściełane mchem.
Podsumowując rozważania na temat możliwości wykorzystania motywów leśnych podczas organizacji wesela należy jeszcze dodać, że kolorystyka dekoracji zebranych ogółem powinna krążyć wokół odcieni zieleni i brązu, z akcentami bieli, fioletu, różu i błękitu. Marzeniem byłoby zorganizowanie ślubu w plenerze – w leśnej scenerii, ale w polskich warunkach klimatycznych graniczy to z cudem.