Każdy kraj ma swoją kulturę i obyczajowość, także tą dotyczącą ślubów i wesel. Obyczaje weselne ewaluują, zmieniają się i przemieszczają. Obce kulturowo bywają adoptowane i szybko wtapiają się w rodzimy klimat. Są jednak tradycje niepowtarzalne, charakterystyczne dla konkretnego regionu, kraju. Warto poznać te najciekawsze, bo nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy uczestniczyli w weselu za granicą. Lepiej wtedy wiedzieć, co się dzieje wokół nas.
Wesele na Ukrainie
Ukraina jest krajem bardzo bliskim nam kulturowo. Takie obyczaje jak: zaręczyny, biała suknia, przenoszenie panny młodej przez próg, oczepiny, rzucanie bukietu są podobne do naszych. Istnieją jednak zwyczaje nietypowe, zwłaszcza wtedy, kiedy młodzi zamierzają zawrzeć ślub kościelny. Większość Ukraińców jest wyznania prawosławnego i w cerkwi grekokatolickiej bierze ślub. Uroczystość jest niezwykle podniosła i…. długa. Młodych, już u progu kościoła, wita pop, który pyta o zamiar wstąpienia w związek małżeński, a na słowa twierdzące wręcza obrączki. Najważniejszym punktem ślubu jest koronowanie młodych, którzy następnie trzykrotnie okrążają ołtarz. Po wyjściu z cerkwi goście są obrzucani słodkościami przez parę młodą. Wesele przebiega podobnie jak u nas, z tym, że więcej czasu poświęca się wspólnym przyśpiewkom, niż tańcom. O północy, na salę, wnoszony jest korowaj, rodzaj kołacza staranie wypieczonego i pięknie ozdobionego. Korowaj mogą wypiekać dzień przed weselem tylko kobiety szczęśliwe w małżeństwie. Ma to być dobra wróżba dla małżonków.
Wesele na Litwie
Tak jak wszędzie, wesele na Litwie ma być czasem doskonałej zabawy z rodziną i przyjaciółmi. Na Litwie niezwykle starannie wybiera się przyszłego małżonka lub małżonkę. Świadczą o tym statystyki rozwodów, które należą do najniższych w Europie. Na przeciętnym litewskim weselu bawi się około 200 gości. Samochód do ślubu zazwyczaj prowadzi sam pan młody. Jeśli podczas drogi będzie przejeżdżał przez most, musi się zatrzymać i pięciokrotnie przenieść przez niego swoją ukochaną. Goście zazwyczaj stawiają zakłady, czy mu się uda. Uroczystość w kościele jest krótka, a po niej młodzi jadą na sesję ślubną. W tym czasie goście zasiadają za stołami i nie czekając na młodych, zaczynają ucztowanie. W tym czasie na salę wchodzi tzw. fałszywa para młodych, czyli przebrani przyjaciele młodej pary, którzy po przybyciu na wesele muszą wykupić należne im miejsca. Robią to za pomocą alkoholu i słodyczy. Na litewskim weselu całość zabawy prowadzi swat, który wcześniej skojarzył parę. Jest animatorem zabawy, często wygłasza przemówienia wychwalające parę młodą, a także ich rodziców. W trakcie zabawy goście są częstowani wieloma daniami. Zasada jest taka, by nikt z wesela nie wyszedł głodny.
Wesele w Czechach
Wesela za naszą południową granicą są przede wszystkim uroczystościami rodzinnymi. Najczęściej śluby są urzędowe, rzadko młodzi decydują się na uroczystość w kościele. Najczęściej śluby są zawierane przed południem. Do sali ratuszowej najpierw wchodzą goście, którzy tworzą szpaler, między którym na początku idzie pan młody ze swoją matką. Dopiero po chwili zjawia się panna młoda prowadzona przez ojca. Uroczystość jest bardzo krótka, a po niej następuje wspólna fotografia. Goście wręczają prezenty. Są one zazwyczaj skromne, praktyczne. Jeśli ktoś decyduje się na obdarowanie młodych gotówką, to kwoty nie są zawrotne. Na pewno nikt nie prześcignie Polaków w hojności. Potem wszyscy udają się na uroczysty obiad, na którym podawane są tradycyjne dania m.in. zupa z klopsikami i siekaną wątróbką. Na stole nie może zabraknąć śliwowicy. Po południu młodzi udają się na sesję ślubną, a po powrocie zaczyna się jakby druga część uroczystości, tym razem przeznaczona zazwyczaj dla przyjaciół pary młodej. Atmosfera staje się luźniejsza, młodzi tańczą pierwszy taniec, a także pojawia się tort. Nie ma tradycyjnych oczepin, a zamiast nich pojawia się nowocześniejsze formy zabawy np. dla młodych przygotowuje się specjalny występ lub taniec. Czesi nie przywiązują nadmiernej uwagi do całej oprawy. Nie ma tak pięknie udekorowanych sal jak w Polsce. Najistotniejsza jest dla nich dobra zabawa i późniejsze dobre małżeńskie życie.