Jak ułożyć plan wesela?

plan wesela
plan wesela
Dlaczego tak ważny jest plan wesela? Kto powinien go posiadać? Ślub to najważniejsze wydarzenie w twoim życiu. Warto zatem odpowiednio się do niego przygotować. Plan wesela pomoże ci w ułożeniu harmonogramu dnia i uniknięciu niepotrzebnego stresu. Taki plan powinni otrzymać goście, a przede wszystkim organizatorzy imprezy i orkiestra. Co uwzględnić w planie wesela? Podpowiadamy.

Dopracowany scenariusz wesela pomoże ci w odpowiedni sposób zorganizować imprezę. Jeżeli spojrzysz na niego, zobaczysz wszystkie niedociągnięcia i będziesz mógł precyzyjnie dopracować wszelkie elementy. Tak, by przyjęcie było dopięte na ostatni guzik. Posiadanie planu wesela daje poczucie kontroli i sprawia, że młodzi mniej się stresują. Co powinien zawierać plan dnia ślubu? Plan wydarzeń wesela powinien zawierać wszelkie elementy takie, jak podarunek dla gości weselnych, opłata korkowa czy opłata zaiks za wesele.

Na początku odpowiedz sobie na pytanie, gdzie będzie przygotowywała się do uroczystości para młoda? Niektóre robią to razem we wspólnym mieszkaniu, inne zaś oddzielnie każde we własnym mieszkaniu, a jeszcze inne robią to w hotelu. Kolejnym krokiem jest ustalenia miejsca i godziny, kiedy należy przyjechać na makijaż i czesanie. Nie zapominajmy o czasie na ubieranie panny młodej i pana młodego. Kolejnym elementem są zdjęcia. Nie każda para młoda robi zdjęcia w dniu ślubu, jednakże jeśli zdecydujesz się na ten krok, pamiętaj, że sesja zajmie ci około godziny. Jednym z ostatnich elementów jest błogosławieństwo od rodziców. Jeśli zdecydowałeś się na ten krok, rozpisz sobie, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach będzie się ono odbywać. Zastanów się także, o której godzinie powinien odbyć się wyjazd na ceremonię do kościoła.

Wesele i plan wydarzeń

Wesele plan wydarzeń, jak go odpowiednio przygotować? Plan wesela krok po kroku powinien zawierać miejsce wesela, czyli adres i nazwę sali. Niektóre osoby decydują się na zatrudnienie florystki, która zadba o przystrojenie stołów. Podczas planowania wesela nie zapomnij także o przeznaczeniu czasu na rozłożenie słodkiego stołu, dowozu dodatkowych mebli, przyjazdu barmana, czyli zespołu. Możesz wcześniej przekazać wszelkie wskazówki dotyczące pracy na sali, tak aby w dniu ślubu nie martwić się o gotowość sali do imprezy.

Harmonogram ślubu powinien zawierać także miejsce ceremonii, czyli kościół bądź Urząd Stanu Cywilnego. Ważna jest szacowana godzina zebrania się gości, a także miejsce przyjazdu pary młodej na ceremonię. Wybierz odpowiednią oprawę muzyczną na ślub. Możesz skorzystać z pomocy organisty albo wynająć dedykowany zespół na swój ślub. Istotne jest także ustalenie, w którym miejscu pan młody będzie czekał na pannę młodą. Czy będzie to przy ołtarzu, a może para wspólnie wejdzie do kościoła? Ustal także z księdzem szacowany czas ceremonii, czyli godzinę startu i zakończenia. Ślub powinien trwać nie dłużej niż jedną godzinę. Kolejnym elementem jest ustalenie czasu na życzenia od gości. Przyjęto, że goście, którzy nie są zaproszeni na wesele, składają życzenia przed kościołem. Cała reszta na sali weselnej.

Podarunek dla gości weselnych

Plan wesela powinien także uwzględniać podarunek dla gości weselnych. Mówi się, że wesele to nie jest impreza dla pary młodej, ale dla gości. W bardzo dobrym tonie będzie podziękowanie wszystkim przybyłym na ślub i na wesele. Jak wybrać odpowiedni podarunek dla gości weselnych? Każdego roku modne są inne gadżety. A co obecnie jest popularne? Świetnie sprawdzą się czekoladki ślubne z grawerem. Dużym zainteresowaniem cieszą się ciasteczka z wróżbą, które są personalizowane. Wiele osób lubi regionalizm, w związku z tym wybiera miody i dżemy personalizowane, a także nalewki. Nowoczesny podarunek dla gości weselnych to przypinki i kotyliony, pudełeczka na ciastka, miętówki ślubne czy słodycze.

A czy wiesz, czym jest opłata korkowa? Musisz o niej pamiętać! To opłata, którą sala pobiera od pary młodej za wniesienie swojego alkoholu. Sala jest odpowiedzialna na przechowywanie i mrożenie alkoholu. Jakiej wysokości jest opłata korkowa? Wszystko zależy od danej sali. Opłata korkowa jest pobierana od jednej, otwartej butelki lub z góry. Koniecznie ustal to wcześniej z właścicielem sali.

Godzinowy plan dnia. Co jeszcze powinien zawierać?

Co jeszcze powinien zawierać godzinowy plan dnia? Jeśli planujesz samo przyjęcie weselne, zaplanuj godziną przyjazdu na salę i czy chcesz być witany chlebem i solą. Jeśli tak, to powiedz, kto ma cię widać? Kolejnym elementem jest pierwszy toast. Jak powinien wyglądać? Czy życzysz sobie, aby odbyło się tłuczenie kieliszków? Niektóre pary planują także przemowy. Są one wygłaszane przez nich samych albo rodziców bądź bliską rodziną. Istotną kwestią jest także alkohol. W jaki sposób będzie serwowany? Zastanów się, kiedy powinien pojawić się na stołach i kto powinien go polewać?

Kolejną kwestią jest obiad. O której godzinie powinien się rozpocząć, z ilu dań powinien się składać? Po obiedzie czas na pierwszy taniec. Wówczas rozplanuj, jaka to będzie muzyka, ile powinien trwać pierwszy taniec i czy chcesz zamówić dodatkowe atrakcje, na przykład w postaci konfetti czy baniek mydlanych. Ustal także godziny i sposób serwowania pozostałych dań. Kolejnym elementem jest sesja plenerowa. Warto mieć pamiątkę i zaprosić wszystkich gości na wspólne zdjęcie. Nie zapomnij o podziękowaniach dla rodziców i o skromnych pamiątkach dla nich.

Co jeszcze należy uwzględnić w planowaniu wesela? Wyjaśniliśmy, jak zaplanować wesele krok po kroku. Jeżeli organizujesz również poprawiny, Pamiętaj, aby zaplanować także ten dzień. Napisz w zaproszeniu, w jakiej formie planujesz poprawiny, czy będzie to przyjęcie w ogrodzie czy uroczysty obiad? Czy może huczna impreza na sali weselnej? Planowanie pomoże ci uniknąć niepotrzebnych stresów. W końcu to twój dzień i ty powinieneś się nim cieszyć. Ważne, aby pamiętać, jaki jest cel wydarzenia, zadbać o odpowiednią atmosferę i o to, by nasi goście dobrze wspominali wspólne biesiadowanie. Nie zapomnij o wykonaniu zdjęć.

 

Exit mobile version