Jak się bawią na weselach nasi zachodni sąsiedzi?

Jak się bawią na weselach nasi zachodni sąsiedzi

Jak się bawią na weselach nasi zachodni sąsiedzi

Niemcy uważają, że ślub i wesele to najważniejsze momenty w życiu człowieka i dlatego nie można na ten moment żałować pieniędzy. Wszystko ma się odbyć z pompą i tak, by rodzina i znajomi długo pamiętali wydarzenie. Sama uroczystość często odbywa się w ekskluzywnych miejscach: hotelach o najwyższym standardzie lub nawet zamkach. Wesele trwa zazwyczaj trzy dni, więc trzeba gdzieś przenocować. Ciekawostką jest fakt, że za taki nocleg płacą sami goście, co w Polsce byłoby nie do pomyślenia.

Przygotowania

Przygotowania do tak ważnej uroczystości trwają minimum rok, a bywa, że przedłużają się nawet do dwóch, trzech lat. Wszystko ma być perfekcyjne, więc w okresie narzeczeństwa, para… testuje. Odwiedzane są dziesiątki sklepów, kawiarni, hoteli, sal bankietowych. Testuje się nie tylko torty, proponowany jadłospis, ale sprawdza umiejętności fryzjerów, kosmetyczek, organizatorów wesel, fotografów, zespołów muzycznych. Uroczystość jest przemyślana w najdrobniejszych szczegółach i oczywiście musi odpowiednio kosztować.

Młode pary nie żałują pieniędzy na ten uroczysty dzień i inwestują od 25 tysięcy nawet do 400 tysięcy euro. Wszystko zależy od tego, jakie ma się wymagania, od miejsc uroczystości, dodatkowych atrakcji i oczywiście ilości gości. Niemałym wydatkiem są też stroje państwa młodych, zespół muzyczny, fotograf…  Wszystko ustalone, suknia ślubna i garnitur przygotowane, fryzjerka, kosmetyczka zamówione, a nad całością czuwa organizatorka wesela – to znak, że można zacząć zabawę.

Tydzień przed weselem odbywa się wieczór panieński i kawalerski. Za jego organizację odpowiadają świadkowie. Co ciekawe oba wieczory są niejako połączone. Przyszła panna młoda jest “porywana” w jakieś ciekawe miejsce, a zadaniem jej narzeczonego jest odnalezienie ukochanej. Jeśli mu się to uda, obowiązkowo zabiera swoich przyjaciół do najbliższej knajpki, gdzie wykupuje młodą fundując kilka kolejek piwa lub innego alkoholu.

Dzień pierwszy

Uroczystości weselne trwają trzy dni i zaczynają się w czwartek od zawarcia związku cywilnego. Jest on obowiązkowy, jeśli myśli się o kościelnej uroczystości. W tym celu para młoda udaje się do ratusza, gdzie dopełnia wszelkich formalności. Towarzyszą jej zazwyczaj przyjaciele i znajomi, ale uroczystość jest raczej skromna. Oczywiście bywa, że para młoda wybiera specjalne miejsce na zawarcie małżeństwa w świetle prawa, ale z reguły jest to traktowane jako formalność. Uroczystość jest cicha i są obecni na niej głównie świadkowie i rodzice młodych.  Ciekawostką jest zwyczaj wspólnego przecinania pnia drewna, które na tę okoliczność jest ustawiane przed ratuszem. Wspólne przecinanie pnia jest symbolem problemów życiowych, z którymi młoda para może się zmagać na nowej drodze życia.

Dzień drugi

Dzień drugi jest poświęcony szampańskiej zabawie. Odbywa się polterabend, czyli specjalna uroczystość, na którą “zmawiają się” znajomi, przyjaciele i sąsiedzi młodych, którzy z różnych względów nie będą obecni na weselu. Każdy przynosi ze sobą porcelanowe naczynia, które z hukiem i radością są tłuczone przed domem lub mieszkaniem panny młodej. Im więcej gości, tym lepiej. Ma to świadczyć, że młodzi są lubiani i popularni. Tłuczenie porcelany przeradza się w zabawę trwającą do późnych godzin nocnych. Młodzi muszą samodzielnie posprzątać stłuczone szkło. Pozostali tańczą, śpiewają i uczestniczą w różnorodnych zabawach.

Dzień trzeci

Jest to najważniejszy moment wesela. Zaczyna się od mszy świętej, której przebieg jest szczegółowo uzgodniony z księdzem, a goście otrzymują przy wejściu do kościoła szczegółowy plan. Panna młoda obowiązkowo jest ubrana w bogato zdobioną, białą suknię . Ma też zazwyczaj welon, który zdejmuje po pierwszym tańcu. Młodzi zmierzają do ołtarza bez świadków, bo formalnie są już małżeństwem. Po wyjściu z kościoła są obsypywani ryżem, który jest symbolem płodności. Jeśli jakiś ziarenko utkwi we włosach młodej, jest to wróżba rychłego macierzyństwa. Młodej parze nie wręcza się kwiatów. Natomiast prezenty ustawia się na specjalnym stole, na sali weselnej. Coraz częściej prezentem są po prostu pieniądze. Wesele trwa do białego rana.