Pierścionek zaręczynowy – jak o niego dbać?

Pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy i obrączka są dwoma najważniejszymi elementami biżuterii dla każdej kobiety, stanowiąc materialny symbol miłości. Przez nieprawidłowe obchodzenie się z nimi można dokonać nieodwracalnych uszkodzeń, które w konsekwencji mogą spowodować odłożenie ich w kąt. Poniżej przedstawiono listę przydatnych wskazówek, które pozwolą uchronić pierścionki przed wieloma ubytkami.

Przede wszystkim warto odkładać je w bezpieczne miejsce podczas wszelkich aktywności, które mogą narazić pierścionek zaręczynowy czy obrączkę na uszkodzenie. Do takich czynności zalicza się uprawianie sportów kontaktowych, korzystanie z siłowni czy praca w ogrodzie. Nie zaleca się także pływania, gdyż w wodzie ślubne pamiątki mają tendencję do luzowania się i w konsekwencji ginięcia. Dodatkowo chlor w basenie może wpłynąć na odbarwienie się pierścionków. Na takie działanie narażona jest szczególnie złota oraz srebrna biżuteria.

Powinno się zdejmować pierścionki także podczas gotowania, gdyż mogą w nich utknąć elementy żywności. Z kolei sprzątanie za pomocą silnych środków chemicznych może wpłynąć na metal, tyczy się to zwłaszcza chloru oraz wybielaczy. Warto odłożyć biżuterię również podczas mycia naczyń. Częsty kontakt z wodą może przyspieszyć „starzenie się” metalu, przez co częściej będzie trzeba korzystać z usług profesjonalnego czyszczenia.

Zdejmując pierścionek zaręczynowy czy obrączkę, najlepiej odkładać je zawsze w to samo bezpieczne miejsce. Diamenty powinno trzymać się odrębnie od pozostałej biżuterii, aby uniknąć zadrapań. Jeśli biżuteria wykonana jest z białego złota, wówczas co 12-18 miesięcy należy wykonać rodowanie, dzięki czemu utrzyma się oryginalny blask. W przypadku innych metali dobrze jest oddawać pierścionki do profesjonalnego czyszczenia przynajmniej raz na dwa lata.

fot. flickr com autor: Aleksey Gnilenkov