Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę?

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę?

Jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę?Zgodnie z polską tradycją, przyszła panna młoda swój pierścionek zaręczynowy powinna nosić na serdecznym palcu prawej ręki. Co należy zrobić z nim po ślubie, kiedy na tym samym palcu pojawi się obrączka – symbol miłości łączącej dwoje ludzi? Przełożyć go na drugą rękę, a może pierścionek i obrączkę nosić na jednym palcu? Podpowiadamy.

Symbol miłości z historią w tle

Już starożytni Egipcjanie uważali, że metalowa obrączka, która nie ma początku ani końca, jest symbolem nieskończonej miłości, wieczności i przywiązania. Zaś zwyczaj wymieniania się obrączkami na znak uczucia łączącego dwoje ludzi pochodzi z Rzymu, w którym gest ten symbolizował powiązanie oraz przynależność do siebie.

W XIII wieku, w kręgach dworskich, najpopularniejszym podarunkiem, który wręczali sobie zakochani były właśnie pierścienie. Zwyczaj ich ofiarowywania jako gwarancji dopełnienia kontraktu małżeńskiego został oficjalnie usankcjonowany i spopularyzowany przez Kościół na początku XIII wieku.

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Najważniejsze, aby pierścionek zaręczynowy pasował do osobowości kobiety. Aby poznać gust i upodobania przyszłej narzeczonej, warto zwrócić uwagę na to, jaką biżuterię najchętniej nosi – nowoczesną z prostymi i geometrycznymi wzorami czy też bogato zdobioną w starodawnym stylu. Należy również upewnić się, czy preferuje ozdoby złote czy srebrne, delikatne czy też bardziej ekstrawaganckie. Wstępne rozeznanie to najlepszy sposób, aby dyskretnie sprawdzić, co kobiecie podoba się najbardziej.

Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać?

Tradycyjny pierścionek zaręczynowy to brylant oprawiony w żółte lub białe złoto (przykładowe propozycje dostępne są na stronie https://touspolska.pl/pomysl-na-prezent/pierscionki).

Cena pierścionka zależy przede wszystkim od wielkości brylantu, przy czym niektóre modele mogą zdobić również inne kamienie szlachetne, takie jak np. ametyst, topaz czy onyks.

Spośród najchętniej wybieranych pierścionków zaręczynowych, Panowie zdecydowanie najczęściej sięgają po modele zdobione brylantami, które uważane są za symbol wieczności i nierozerwalności związku.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy to jeden z najważniejszych dowodów miłości, który po latach staje się wyjątkową i niezwykle cenną pamiątką rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Zgodnie z polskim zwyczajem, pierścionek nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni, co ma znaczenie symboliczne, gdyż to właśnie tę dłoń najczęściej kładzie się na sercu przy najważniejszych życiowych wyznaniach i podaje ukochanemu składając przysięgę małżeńską.

Na Zachodzie natomiast przyszła panna młoda nosi pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu lewej dłoni, gdyż zgodnie z powszechną opinią, to właśnie przez niego przebiega żyła bezpośrednio połączona z sercem.

Co zrobić z pierścionkiem po ślubie?

Pierścionek i obrączka na jednym palcu – to rozwiązanie zdecydowanie najlepiej sprawdzi się wówczas, gdy obie ozdoby wykonane są z tego samego materiału. Warto pamiętać również o tym, że np. pierścionek zaręczynowy z białego złota nie będzie dobrze prezentował się w zestawieniu z klasyczną obrączką z żółtego złota. Dokładnie tak samo będzie w sytuacji, gdy pierścionek i obrączka są bardzo bogato zdobione – wtedy też umieszczenie ich na tym samym palcu może wyglądać zbyt ekstrawagancko i ciężko.

W obu przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem będzie przełożenie pierścionka na serdeczny palec lewej dłoni.